birgün

23° AÇIK

BİRGÜN EGE 02.07.2021 19:59

Öğrenci derse girmedi, fatura öğretmene kesildi

Eğitim Sen İzmir Şubeleri, Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinin kesilmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, öğretmenlerin yükümlülüklerini yerine getirdiği halde ek ücretlerin ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Öğrenci derse girmedi, fatura öğretmene kesildi

BİRGÜN EGE

Eğitim Sen İzmir Şubeleri, Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerinin kesilmesine ilişkin Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Binasında basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin, 18 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yüz yüze eğitim kapsamında ders görevini yerine getirmek için öğretmenlerin yükümlülüklerini yerine getirdiği halde öğrencilerin derse katılmadığı için o derse ait ek ders ücretinin ödenmediği belirtti.

Çetin, “Pandemi gibi olağanüstü koşullarda ciddi fedakârlıklar yaparak görevlerini yerine getirmeye çalışan çok sayıda öğretmenin bu şekilde mağdur edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Öğretmenlerden kaynaklanmayan bir durumun sorumluluğu öğretmenlere yüklenemez” dedi.

KONAK VE NARLIDERE'DE ÜCRET KESİNTİSİ

Türkiye’de uzaktan eğitim sürecinin, eğitim ve bilim emekçilerinin emeği ve yoğun çabası eşliğinde hayata geçirildiğini dile getiren Çetin, pandemi sürecinde eğitim ve bilim emekçilerinin evlerini fiilen okul haline getirdiğini dikkat çekti. Bilgisayar, internet erişimi, öğretim materyalleri gibi araçların tamamen bireysel çabalarla sağlandığını vurgulayan Çetin, "Yasalarla tanımlanmış sekiz saatlik çalışma süresi öğrencileri ve velileri desteklemek üzere daha uzun saatlere, akşam saatlerine,hatta hafta sonlarına kadar uzamıştır. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında sendikamıza uzaktan eğitim kapsamında EBA ve EBA dışındaki platformlarda canlı ders görevini yerine getirmek için tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği halde öğrenci derse katılmadığı için öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödendiği, bazı illerde ise ödenmediği yönünde bilgiler gelmeye başlamıştır. İlimizde de Konak ve Narlıdere’ye bağlı okullardan da Ek ders ücretlerinin ödenmediğine dair bilgiler gelmektedir. MEB’in kimi valiliklere gönderdiği görüş yazıları da bu mağduriyetin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamıştır” diye konuştu.

Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğini vurgulayan Özcan Çetin, şunları söyledi: “Uzaktan eğitim kapsamında EBA ve EBA dışındaki platformlarda canlı ders görevini yerine getirmek için tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği halde öğrenci derse katılmadığı için ek ders ücreti ödenmeyen öğretmenlerin ek ders ücretleri ödenmeli, yargının bu konuda vermiş olduğu kararlara aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde ve toplumsal yaşamın bütün alanlarında olağanüstü gelişmeler yaşanmasına neden olan pandemi nedeniyle öğrencilerin derslere katılamamasının faturasını öğretmenlere çıkarmaktan vazgeçmelidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol