birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 01.12.2021 07:55

Öğrenciler cemaate teslim

Ankara’da okul müdürünün izniyle okula giren bir kişi, dersin ortasında sınıftan çıkararak mescide götürdüğü bazı öğrencilerle “Kuran talimi” yaptı.

Öğrenciler cemaate teslim

Mustafa BİLDİRCİN

Ankara’daki bir ortaokulda öğrencilerin, dersin ortasında sınıftan çıkartılarak “Kuran dinletisine” götürüldüğü ortaya çıktı. Okul müdürünün onayıyla okula giren ve Asımın Nesli Kuran Kursu’ndan olduğu belirtilen bir kişinin öğrencileri okulun zemin katındaki mescide götürerek, “15 ila 20 dakika Kuran talimi” yaptığı, sınıfından öğrencisi alınan öğretmenin ise “Burada normal bir eğitim ortamı kalmadı” diyerek Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyette bulunduğu öğrenildi.


Eğitimcilerin ve velilerin tüm isyanına karşın öğrenciler, bir kez daha cemaatlerin kucağına atıldı. Ankara’daki bir imam hatip ortaokulunda öğrenciler, dersin ortasında sınıflarından çıkartılarak Asımın Nesli Kuran Kursu’ndan okula gelen Kuran kursu öğreticisine emanet edildi.

ÖĞRENCİLERİN EZBERLERİ ALINACAK

Edinilen bilgiye göre, Ankara Şehit Sıddık Uluocak İmam Hatip Ortaokulu Müdürü, okulunda görev yapan bir öğretmene, “İsmi yazılı öğrencilerin, veli izni ile ders saatlerinde Asımın Nesli Kuran Kursu öğretmeni Safiye Hanım tarafından ezberleri alınacaktır. Safiye Hanım' bu hususta yardımcı olursanız sevinirim” mesajı gönderdi. Okul müdürü, öğretmene gönderdiği bir başka mesajda ise “Bu hususta velilerimizin dilekçeleri mevcuttur. Safiye Hanım, 10 öğrencimize teker teker sizlerden izin alarak zemin kattaki kızlar mescidinde Kuran talimi verecektir” ifadelerini kullandı.

NORMAL EĞİTİM ORTAMI KALMADI

Sınıfından öğrencisinin alınmasına ve öğrencilerin okul dışından isimlere emanet edilmesine tepki gösteren öğretmen ise çareyi Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet başvurusunda bulunmakta buldu. Okulda kamu düzeninin bozulduğunu belirten öğretmen, “Normal bir eğitim öğretim ortamı kalmadı” dedi.

Öğretmenin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verdiği şikayet dilekçesinde, özetle şunlar kaydedildi:

“Okul müdürü, okul civarında konumlandığını düşündüğüm, kendi tabiriyle ‘Medrese’den’ olan kişi veya kişilerin okula sürekli olarak gelmesine müsaade etmiştir. Zaten MEB personeli olmadıkları ve yasal bir göreve sahip olmadıkları anlaşılan bu meçhul kişi veya kişilere okulda yer temin ederek, amacı ve içeriği de meçhul olan bir konuda rahatça çalışmalarını sağlamıştır. Öğrencilerin ders saatleri içerisinde alınmasına izin vermemem nedeniyle bana, ‘Din ve türban karşıtı, Osmanlı düşmanı’ gibi aslı astarı olmayan suçlamalar yöneltmiştir."