birgün

8° AÇIK

EĞİTİM 12.02.2020 08:06

Öğrenciler hocasına sahip çıktı

Öğrenciler hocasına  sahip çıktı

Anıl Ataş

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Dr. Bülent Yücel’in anabilim dalı başkanlığına son verilmesi ve verdiği dersin kendisinden alınmasına tepki gösteren öğrenciler, yaşanan hukuksuzluğa karşı dekanlığa dilekçe verdi. Öğrencilerin fakülte bahçesinde toplanarak verdikleri dilekçede, şu ifadeler yer aldı: "Anadolu Hukuk, Türkiye çapındaki en iyi hukuk fakültelerinde ilk 10'da yer alan ve 1993'ten beri eğitim veren köklü bir fakültedir. Bu başarıda pay sahibi olan değerli akademisyenlerimizin kamuoyunda bu denli tepkiye sebep olacak şekilde derslerle ilişiğinin kesilmesi fakültemizin itibarını zedelemektedir. Hukuki güvenilirliğin gereği olarak Bülent Yücel’in ilk dönemki gibi derslerine devam etmesini arz ederiz."

Hukuk Fakültesinde geçen yıl şubat ayında değişen dekanlık yönetimi ekim ayında akademisyen alımı ve görevlendirmeleri yapmıştı. Bu sırada Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Ana Bilim Dalı’nda çalışan Ar. Gör. Dr. Melike Belkıs Aydın ile Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalında çalışan Öğr. Gör. Dr. Barış Işık, bilgileri dışında yürütülen bir soruşturma ile görevden alınmıştı. İki akademisyenin görevden alınmasının ardından, Yücel’in de anabilim dalı başkanlığına ve 12 yıldır girdiği derse son verilmişti. Fakülte öğrencileri yaşananlara tepki göstermişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız