birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.01.2021 08:42

Öğrenciler yoksulluğa mahkûm

Talepleri karşılanmazsa Ankara’ya yürüyeceklerini söyleyen KYK borçluları, ‘‘Cengizlerin, Kalyonların vergi borçları affedilirken öğrenciler yoksulluğa mahkûm ediliyor’’ dedi.

Öğrenciler yoksulluğa mahkûm

Dilan Esen

Üniversite öğrenimleri sırasında Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) kredi alan öğrenciler, mezun olduktan sonra büyük bir borç yüküyle karşılaştı. Yaklaşık 5,5 milyonu ilgilendiren KYK borçluların sorunlarını temelli çözecek bir düzenleme yapılmadı, yalnızca borçları yapılandırıldı, düzenli taksitlerle kredilerin ödenmesi istendi.

Kredi borçlarının tamamen silinmesini isteyen KYK borçluları ise ‘‘Patronların borçları silinirken öğrenciler yoksulluğa mahkûm ediliyor’’ dedi.


KYK borçlarının tamamen silinmesini isteyen Trakya Üniversitesi’nde arkeoloji öğrencisi Merve Bektaş, geçinmek için mecburen kredi almak zorunda kaldıklarını söyledi. Bektaş, imza attığı tutarın 19 bin 500 olduğunu ancak daha sonra bu paranın 27 bin liraya çıktığını aktardı. Mezun olduktan sonra iş bulamadıklarını ya da çok düşük paralara çalıştıklarını belirten Bektaş, ‘‘Eve bir kâğıt geliyor ve aylık ödemenin yaklaşık 800 lira olduğunu görüyoruz’’ dedi.

ogrenciler-yoksulluga-mahkum-824482-1.Yakın zamanda Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerini anımsatan Bektaş, şunları dile getirdi: ‘‘Bütçe görüşmeleri bizim taleplerimizin ne kadar makul olduğunu gösterdi. Cengizlerin, Kalyonların vergileri affediliyor. Bu insanların borçları silinirken öğrenciler yoksulluğa mahkûm ediliyor. Borçların silinmesini, kredilerin bursa dönüştürülmesini, her öğrenciye yeterli miktarda burs verilmesini ve gençlerin istihdam edilmesini istiyoruz. Taleplerimiz karşılanmazsa Ankara’ya da yürürüz.’’

Çağlar Y. ise konuya ilişkin yasa tasarıları sunulduğunu ancak hiçbirinin kabul edilmediğini vurguladı. İktidar tarafından da destek gelmediğini aktaran Çağlar Y., şöyle konuştu: ‘‘Kesin olarak istediğimiz, KYK borçlarımızın silinmesi. İktidar da ‘KYK borçları ertelensin ya da yapılandırılsın’ diyor. Borçların silinmesini istemekten vazgeçmeyeceğiz. Şirketlerin borçları siliniyorsa KYK borçları da silinebilir. Yaklaşık 90 bin lira civarında borcu olan arkadaşlarımız var.’’

***

Ödemek imkânsız!

Yüksek lisans öğrencisi olduğunu dönemde çalışmak zorunda olduğu için kendisine burs değil kredi verildiğini ifade eden KYK Borçluları Hareketi’nden Şebnem F. de şunları söyledi: “14 bin TL almıştım, şu anda 17 bin TL gibi geri ödeme yapacağım. Ben zaten asgari ücretle çalışıyorum ve bu parayı ödemem mümkün değil. Öğrenciler okulu bitirince yüksek maaşlarla iş bulabilecekmiş gibi hayata borçlu başlatılıyor.’’

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol