birgün

22° AÇIK

‘Öğrencilere sahip çıkılmalı’

BİRGÜN EGE 12.08.2022 09:46
‘Öğrencilere sahip çıkılmalı’ Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Artan kira fiyatları ve yetersiz yurt kapasiteleri nedeniyle yeni eğitim döneminde de öğrenciler barınma krizi yaşayacak. Türkiye genelinde yaşanan barınma krizine SOL Parti Muğla İl Başkanı Zekeriya Kargın tepki gösterdi.

Kargın, Türkiye genelinde öğrencilerin yaşadığı barınma krizinin Muğla’da da öğrencilerin eğitim hayatını etkilediğini söyleyerek, öğrencilerin barınamama sorunundan dolayı kayıt dondurduğu veya memleketine geri döndüğünü belirtti. Kargın, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi resmi verilerine göre, kent merkezinde 2 bin 236 erkek ve 3 bin 423 kız öğrenci, ilçeler toplamında da 470 erkek ve 450 kız öğrenci kapasiteli yurt imkânı bulunuyor. Yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısının mezun olan öğrenci sayısından daha fazla olması yurt ihtiyacını her geçen yıl daha da büyütüyor.

Öte yandan, bizler siyasal iktidarın tercihlerinin yanı sıra, Muğla kenti yerel yönetimleri açısından da adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz. Yerel yönetimlerimiz kendi imkânları ölçüsünde, ilimize öğrenim amaçlı gelen öğrencilerimize bu anlamda sahip çıkmalıdır. Ekonomik olanakları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak sosyal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve fırsat eşitliği ilkelerinin temel gereklerindendir. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol