birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.12.2018 15:22

Öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmen hakim karşısında

Öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmen hakim karşısında

13 yaşındaki ilkokul öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmen, 39 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı. Duruşma öncesinde açıklama yapan küçük kızın annesi, “Benim kızım evin içinde babasına yaklaşmıyor. Adaletin yerini bulmasını istiyorum” dedi.

15 Mayıs'ta 13 yaşındaki ilkokul öğrencisine okulda cinsel istismarda bulunan sınıf öğretmeni 39 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Anadolu 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık katılırken, çocuğun annesi ve babası ile avukatları da salonda hazır bulundu. Sanık duruşmada, “Öğle arasında mağdur sınıfıma geldiğinde kendisine sarılmadım. Omuzuna dokundum, 4 çocuk ittiğimi söylüyor. İtmiş olabilirim, çünkü sınıfta kızmıştım ancak kesinlikle sarılma yok. Kendi öğrencilerim bile bana böyle bir şey söyleyemez” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

“Rehber öğretmeni ‘Olayı kapatalım, adın çıkmasın’ demiş”

Duruşmada söz alan çocuğun babası “Olay günü kızım okulda nöbetçiydi. Sanığın sınıfına süt götürmesi için görevlendirildiğinde kızım sütü götüremeyeceğini söylemiş. Bunun üzerine kızım olayı rehber öğretmenine anlatmış, o da okul müdürüne söylemiş. Rehber öğretmeni kızıma ‘Kızım bu olayı biz kapatalım kimse duymasın, bu olayı kendi aramızda konuşacağız, senin adın çıkmasın’ demiş. Kızım olayı akşam eve gelince annesine anlatmış. Biz bu şekilde öğrendik” diyerek sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi. Mağdurun annesi de sanıktan şikayetçi olduğunu belirtti.

Müşteki'nin Avukatı, “Şikayetçiyiz. Mağdurla ben bizzat görüştüm, psikolojisinin etkilendiğini, duruşmaya gelemeyeceğini, bir sonraki duruşmaya katılabileceğini belirtti” diyerek mağduru bir sonraki celse hazır edeceklerini söyledi. Mahkeme, davayı eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi. Duruşma öncesinde açıklama yapan baba: “Konuşmakta zorlanıyorum. Çocuğumu sınıfına çağırıp adını, soyadını sorarak çocuğuma ağza alınmayacak kelimeler söylüyor, hareketlerde bulunuyor. Çocuğum akşama kadar tacizine maruz kalıyor. Yani hep mazlum mu gidecek, hep çocuk mu zarar görecek. 12 yaşındaki bir çocuk bu” diyerek duruma tepki gösterdi.

“Kızım evin içinde babasına yaklaşmıyor”

Çocuğun annesi: “Adalet istiyorum. Bu çocuk sadece benim değil, herkesin çocuğu. 12 yaşındaki bir çocuğun hayatı söz konusu. Bilgi kirliliği yüzünden kızımı suçluyorlar, ‘iftira’ diyorlar. Kendilerini temize çıkarmak istiyorlar. Kızım artık dışarıya çıkmıyor. Benim kızım evin içinde babasına yaklaşmıyor. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. 12 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatıyla oynamasınlar” dedi.

İddianameden

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, mağdur S.B.'nin okulda 7. sınıf öğrencisi olduğu, sanık G.E.'nin de aynı okulda öğretmen olduğu, S.B.'nin öğretmenin isteği üzerine sınıfı açtığı, sınıfta kimsenin olmadığı anlatılıyor.

Sanığın sınıfta kolundan tutarak S.B.'yi kendisine doğru çektiği kaydedilen iddianamede, öğrencinin itiraz ettiği ancak sanığın cinsel istismar içerikli davranışlarını sonlandırmadığı, sınıfa üç öğrencinin girmesi ile sanığın davranışını sonlandırdığı savunuluyor.

Sanığın öğleden sonra mağdur S.B.'yi öğrencilerin bulunduğu sınıfa çağırdığı belirtilen iddianamede, sanığın çıkmak isteyen S.B.'nin gitmesine izin vermediği, cinsel tacize yönelik davranışlarda bulunduğu belirtiliyor. Mağdurun sütleri dağıtmak için sanığın sınıfına gittiği sırada da cinsel istismara maruz kaldığı ifade edilen iddianamede, sanığın sorgusunda suçlamaları kabul etmediği belirtiliyor.

İddianamede, sanık G.E. için, "Gözetim yükümlülüğü altında bulunan çocuğun zincirleme cinsel istismarı" suçundan 15 yıldan 39 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız