birgün

17° AÇIK

Öğrenciye verilen yüzde 5 sözü tutulmadı

Vakıf üniversiteleri yıllık ücretlerine zam yapmayı sürdürüyor. Yıllık zammın yüzde 5'i geçmeyeceğini taahhüt eden Doğuş Üniversitesi ile yüzde 10 zam sözü veren Beykent Üniversitesi şartlara uymadı.

GÜNCEL 10.08.2022 06:30
Öğrenciye verilen yüzde 5 sözü tutulmadı
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

Vakıf üniversiteleri 2022-2023 öğretim yılında ücretlerine yüksek oranda zam yaptı. En çok zam yapan üniversitelerin başında Doğuş Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi geliyor.

Doğuş Üniversitesi’ne yeni kayıt olacak olan öğrencilerin yıllık ücreti hiç burs almadığı takdirde 154 bin TL’ye kadar çıkıyor. Beykent Üniversitesi’nde ise bu ücret 194 bin TL’yi buluyor. Bunun yanı sıra hali hazırda eğitimine Doğuş Üniversitesi’nde devam eden öğrencilerin yıllık eğitim ücretlerine de fahiş bir artış yapıldı. Geçen sene yıllık 27 bin TL ücret ödeyen bir hukuk fakültesi öğrencisine bu yıl 76 bin TL ücret ödemesi çıkarıldı. 2020 yılında üniversiteye giren ve bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitime devam bir diğer öğrencinin ücreti ise 15 bin 300 TL’den 54 bin TL’ye yükseldi. Aynı şekilde görsel iletişim bölümünde okuyan bir öğrencinin yıllık ücreti 18 bin TL’den 39 bin TL’ye yükselirken, psikoloji bölümünde okuyan bir öğrencinin yıllık ücreti ise 20 bin TL’den 53 bin TL’ye çıktı.

Beykent Üniversitesi’nde de durum aynı. Psikoloji bölümünde okuyan ve geçen sene yıllık 30 bin TL ödeme yapan bir öğrenciden bu yıl 117 bin TL ücret istendi. Yüzde 50 burslu okuyan bir diş hekimliği öğrencisinin yıllık ücreti ise 45 bin TL’den 74 bin TL’ye yükseldi. Yapılan bu zamların artış oranı, öğrencilerin sözleşmelerinde yer alan artış miktarının çok daha üstünde gerçekleşti.

ogrenciye-verilen-5-sozu-tutulmadi-1050271-1.

Öğrencilerin yıllık ücretlerinde en fazla yüzde 5 zam yapacağını taahhüt eden Doğuş Üniversitesi’nin zamları yüzde 252’yi bulurken, Beykent Üniversitesi’nde yüzde 289’a yükseldi. Doğuş Üniversitesi’nde yüzde 25 burs ve yüzde 15 tercih bursu alan bir öğrenci BirGün’e yaptığı açıklamada, “Önceki yıllarda da artış oluyordu ancak bu kadar yüksek bir zam olmamıştı. Bir önceki yıla göre 2 bin veya 3 bin TL gibi artışlar oluyordu. Ben burslu olmama rağmen geçen senenin neredeyse 3 katı ücreti ödemem isteniyor. Okulun girişinde ‘Okuduğun süre boyunca eğitim ücret artışı yıllık yüzde 5’i geçmeyecek’ yazılı bir pankart asıldı. Bu zamana kadar hiç böyle bir şey görmemiştik. Öğrencilerin ciddi bir tepkisi var. Şu anda kimse öğrenci işlerine ulaşamıyor. Bekleyen kişi sayısı 50 veya 60 diye telesekreter uyarı veriyor” dedi.

Beykent Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci ise şunları söyledi: “Üniversite bize verdiği sözü tutmuyor. Geçen sene hepimize yıllık ücret artışının yüzde 5’i geçmeyeceğine dair taahhüt verip sözleşme imzaladılar. Şu anda ise bizden 3 katı ücret talep ediyorlar. Enflasyonun bu derece artacağını kimse tahmin edemezdi ama üniversite imzaladığı sözleşmeye uymak zorunda. Hepimizin sözleşmeleri var. Gerçek enflasyon oranını bizim üniversitemiz çok iyi bir şekilde yansıtmış.”

ogrenciye-verilen-5-sozu-tutulmadi-1050272-1.

SÖZLEŞMEYE BİLE UYULMADI

Yapılan bu zamların artış oranı, Doğuş Üniversitesi öğrencilerinin sözleşmelerinde yer alan artış miktarının çok daha üstünde gerçekleşti. Öğrencilerin sözleşmelerinde yer alan birinci maddede, “Okulun ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen ücrete (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 artış; okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise, öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine, (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 artış yapılarak hesaplanır” denildi. Sözleşmede yer alan bu maddeye göre, öğrencilerin yıllık eğitim ücretlerine en fazla yüzde 117,105 oranında artış yapılabilir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol