Üniversite dışında hasta bakması yasak olmasına rağmen Çapa Tıp Fakültesi Dekanı, kendisine ait Kadıköy’deki muayenede 700 TL’ye hasta bakmayı sürdürüyor. Dekandan başka doktorun bulunmadığı klinikte salı günü için randevu aldık. Dekanın başka hastalara baktığına dair kesilmiş faturaları da edindik.

Öğretim üyesine yasak dekana serbest

İstanbul Üniversitesi rektörlüğü seçimlerinde ikinci sırada yer almasına rağmen Cumhurbaşkanı tarafından Rektör olarak atanan Mahmut Ak’ın Çapa Tıp Fakültesi’ne dekan olarak olarak atadığı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu, göreve atandıktan sonra bile beyanname vererek “kapattım” dediği özel muayenehanesinde hasta bakmaya devam ediyor.

Kadıköy Kuşdili Caddesi No: 48/ 2’deki Özel Çolakoğlu Astım ve Allerji Merkezi Ltd.Şti’nin dekan olarak atandığı 25 Mayıs 2015 tarihinden önce 280 pay ile tek sahibi olan Çolakoğlu, atamanın yapıldığı gün Ticaret Sicili Gazetesi’nde 80 payını eşi Havva Çolakoğlu’na devretmiş. Kalan 200 pay ise yine Dekan’ın üzerinde görülüyor. Dış cephedeki tabelasını indiren Çolakoğlu’nun, daire kapısındaki tabelası ise yerinde duruyor.

YASALAR HİÇE SAYILIYOR
YÖK ve Tam Gün Yasası’na göre, “Devamlı statüde görev alma” kapsamına giren “rektör, dekan, dekan yardımcısı, anabilim dalı başkanı ve başhekimler tam gün görev yapmak zorundadır” hükmü uyarınca kurumdaki asli görevlerinin dışında özel muayenehane açamayacağı gibi özel bir hastanede de görev alamazlar.

Daha önceki yıllarda da dekan olmadan önce yasalara aykırı olarak muayenehane işlettiği dekanlık tarafından saptanan ve uyarı cezası alan Çolakoğlu, dekan olarak atandıktan sonra da yasadışı olarak mesai saatleri içinde ve dışında muayenehanesinde hasta kabülüne devam ediyor. Özel muayenehanesinde kabul ettiği hastalarına hiç çekinmeden fatura da kesen Dekan reçete ve faturalarda etik dışı olarak İstanbul Tıp Fakültesi kaşesi kullanıyor.

Cumhuriyet'te yer alan haberde "Çolakoğlu’nun muayenehanesini hasta olarak arayıp randevu talebinde bulunduğumuzda önümüzdeki salı günü akşam saat 18.00’de randevu verildi. Sekretere “Bahahaüddin hocanın bakmasını istiyoruz” dediğimizde de gelen yanıt, 'Zaten başka doktor yok ki' oldu." ifadeleri dikkat çekti.

Üniversitede tam gün çalışan öğretim üyeleri ayda 6-8 bin TL arası para kazanırken Çolakoğlu, hem dekanlık tazminatı hem de hasta başı 700 TL. olan muayene ücreti ile mevkidaşlarının çok üzerinde kazanıyor.

ALEVİ DÜŞMANININ SORUŞTURMASINI KAPATMIŞ
Dekan Çolakoğlu, fakültesinde Alevi hasta İ.K.’ya ‘Sen Alevi misin?, Böyle inanç mı olur?’ diyen Öğretim Üyesi Ahmet Şeref Demirel hakkında açılan soruşturmayı da kapatmakla suçlanıyor.