birgün

28° AÇIK

Öğretmene ‘cemaate karşı çıktın’ sürgünü

GÜNCEL 02.03.2022 09:34
Öğretmene ‘cemaate karşı çıktın’ sürgünü
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Ankara’da, “Kuran kursundan geliyorum” diyen bir kişinin sınıfından öğrenci almasına itiraz eden öğretmen başka bir okula sürüldü. Diyanet ile MEB’in, “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık” projesine dayandırılan uygulamaya yönelik hakkında suç duyurusunda bulunulan okul müdürü için ise soruşturma izni verilmedi.


Ekim 2021’de Ankara’daki Şehit Sıddık Uluocak İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrenciler, dersin ortasında sınıftan çıkartılarak, “Kuran dinletisine” götürüldü. Okul müdürünün onayıyla okula giren ve Asımın Nesli Kuran Kursu’ndan olduğu belirtilen bir kişinin öğrencileri okulun zemin katındaki mescide götürerek, “15 ile 20 dakika Kuran talimi” yaptığı bildirildi. Sınıfından öğrencisi alınan öğretmen, “Burada normal bir eğitim ortamı kalmadı” diyerek Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyette bulundu. Öğretmenin başvurusunda, okul müdürü İlyas G.’nin de “görevi kötü kullandığı” belirtildi. Başvurusundan sonuç alamayan öğretmen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulundu. Başsavcılığın talebi doğrultusunda Yenimahalle Kaymakamlığı harekete geçti.

DİYANET PROTOKOLÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü A.D., ön incelemeci olarak görevlendirildi. Ön inceleme raporu, 5 Ocak’ta Yenimahalle Kaymakamlığı’na sunuldu. Raporda, öğretmenin kendisine yönelik ‘mobbing’ iddiasının gerçeği yansıtmadığı savunuldu. Rapor, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan, “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” kapsamında üçüncü şahıs ve kurumların okullara girmesine olanak sağlandığını da ortaya koydu. Sınıftan öğrenci çıkartmaya kadar varan uygulamaların, MEB-Diyanet ve Esentepe Asımın Nesli Kız Kur’an Kursu işbirliğine dayalı işlemler olduğu ifade edildi.

Soruşturmanın sonucunda okul müdürüne herhangi bir yaptırım uygulanmazken öğretmen cezalandırıldı. Sınıfından öğrenci alınmasına itiraz eden öğretmenin görev yerinin değiştirildiği öğrenildi. Evinden 55 kilometre uzaktaki bir okula gönderilen öğretmenin atama yazısında, atama nedenine yönelik, “Hizmetin gereği, soruşturma” açıklamasına yer verildi.

Kararı değerlendiren Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Köklü, “Öğrencisini cemaatin eline teslim etmek istemeyen öğretmen cezalandırılıyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol