birgün

25° AÇIK

Öğretmenler birçok ülkede grevde

İtalya’dan Fransa’ya, Lübnan’dan ABD’ye dek dört bir yanda öğretmenler, Covid-19 önlemlerinin yetersizliği nedeniyle grev düzenliyor. Fransa’da hükümet, eğitimcilerin FFP2 tipi maskelerin dağıtılması talebini kabul etti.

DÜNYA 15.01.2022 08:29
Öğretmenler birçok ülkede grevde
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

Birçok ülkede öğretmenler peş peşe grev kararı aldı. Fransa'da hükümetin eğitim alanına dönük istikrarlı Covid-19 politikalarını hayata geçirmemesi nedeniyle 13 Ocak'ta grev başlatan öğretmenler kısmi kazanım elde etti. Greve çıkan eğitim sendikalarının temsilcileriyle görüşen Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, öğretmenlerin FFP2 tipi maske taleplerini dikkate aldıklarını belirtti. Öğretmenlere yakın zamanda 5 milyon FFP2 dağıtılacağını ifade eden Blanquer, 3 bin 300 sözleşmeli öğretmen kotası açtıklarını bildirdi.

Ülkenin önde gelen eğitim sendikalarından SE-UNSA temsilcisi Elisabeth Allain-Moreno, "Öyle bıkmış, öyle yorulmuş ve öyle öfkelenmiştik ki hükümete güçlü bir mesaj vermek için bir grev düzenlemekten başka seçeneğimiz yoktu" açıklaması yapmıştı. Grev kararı alan 11 eğitim sendikasından ortak yapılan açıklamada da "Tüm eğitim camiasının tükenmişliği ve öfkesi benzeri görülmemiş bir düzeye ulaştı" denilmişti. Ülkede 2 Ocak'ta yeni eğitim-öğretim yılının başlamasından bir gün önce, Covid-19 olan öğrencilerin PCR testi yaptırmaları gerektiği kararı nedeniyle test kıtlığı yaşanmış, bunun üzerine söz konusu karar esnetilmişti. Sendikalar, Covid-19'a karşı yetersiz korumanın öğretmenlerin hayatını tehlikeye attığını savunmuştu.

MAAŞ ZAMMI VE ULAŞIM ÖDENEĞİ TALEP EDİLDİ

Lübnan'da da öğretmenler hükümetin yetersiz Covid-19 politikaları ve artan ekonomik kriz nedeniyle 10 Ocak'tan bu yana grevde. Kamu Yönetimi Çalışanları Sendikası, yetersiz sağlık sigortası, maaş zammı talebinin karşılanmaması ve ulaşım ödeneği eksikliği nedeniyle grevde olduklarını duyurdu. Sendika temsilcisi Manal Hdaife yaptığı açıklamada, “Bu üç talebe sahip olmazsak okullara geri dönmeyeceğiz” dedi. Greve çıkan öğretmenlerden Nadine Chabab da maaşlarının para biriminin değer kaybetmesi nedeniyle eridiğini "İki yıl önce 1600 dolar olan maaşım bugün 80 dolara denk geliyor" sözleriyle anlattı. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı UNICEF'in verilerine göre, ülkedeki yaklaşık 1,2 milyon çocuk pandemi nedeniyle iki yıldır kesintili eğitim alırken 700 bini aşkın çocuk ise yoksulluk nedeniyle okula gidemiyor.

İtalya'ya bağlı Sardinya adası ve ABD'nin Illionis eyaletinde de öğretmenler, Covid-19 önlemlerinin yetersizliği nedeniyle dün 24 saatlik grev düzenledi. Öğrencilerin de destek verdiği grevde, yetersiz önlemlerle okulların açılmasına tepki gösterilirken ücretsiz PCR testi ve FFP2 maskelerin sağlanması talepleri yer aldı. ABD'de ise grev kararı alan Chicago Öğretmenler Sendikası, yeterli önlemler uygulanana dek okulların kapalı kalması talebiyle greve çıktı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol