Okan’dan günlerdir haber alınamıyor

Filiz Gazi

Binlerce düzensiz göçmen geçen haftalarda uçakla Belarus’a gelerek Polonya sınırı üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalıştı. Bebek ve çocukların da aralarında olduğu düzensiz göçmenler aşırı soğuk havaya rağmen günlerce ormanlık arazide bırakıldılar. Irak, Suriye, Afganistan, Afrika ve Pakistan gibi ülkelerden gelen sığınmacı ve düzensiz göçmenler iki ülke sınırı arasında günlerce bekletildiler.


Polonyalı yetkililer, iki ülke sınırı arasında bekleyen göçmenlerin Belarus sınırından ülkeye girme girişiminin geri püskürtüldüğünü söylemişti. Polonya göçmen ve mülteci akınını sınıra jiletli tel örerek engellemiş ve bu uygulama eleştirilere neden olmuştu. Ayrıca Polonya hükümeti pazartesi günü (8 Kasım) bir kriz toplantısı düzenlemiş ve bölgeye 12 bin asker gönderileceğini duyurmuştu.

Dikenli telin etrafında toplanan insanların görüntüleri sosyal medyada da paylaşıldı. Bahsi geçen sınır bölgesinde sıcaklık sıfırın altında. Polonya’dan sınır dışı edilen ve Belarus’a geri dönmelerine izin verilmeyen sığınmacılar arasında sayıları net olmasa da şu ana kadar hipotermiden hayatını kaybeden insanlar olduğu belirtiliyor.

Şırnak, İdil’de yaşayan Nurettin Okan, 1994 doğumlu oğlu Mehmet Ali Okan’dan 25 Kasım’dan bu yana haber alınamıyor. 18 Kasım’da İstanbul Havalimanı’ndan Minsk’e gitmek üzere yolan çıkan Okan’ın, Avrupa’ya geçmek için Polonya sınırına gittiği biliniyor.

ŞARTLAR ZORLAŞTIĞI İÇİN...

Baba Nuretttin Okan, günlerdir haber alamadığı oğluyla son görüşmelerini şöyle anlattı “Birlikte olan arkadaşı şu an Minsk’e dönüyor. Tek haber alınamayan benim oğlum kaldı. Ayın 18’inde İstanbul Havalimanı’ndan Minsk’e uçtu. Bir gece otelde kaldı. Ordan sınıra gittiler. Pazartesi günü beni arayıp, Polonya’da yakalandık, bizi sınıra götürüyorlar dedi. Birkaç gün sınırda bekletildiler. Orda üşüdüğünü, eve dönmek istediğini söyledi. Yemek yok, su yok, günlerce açık arazide beklediler. Perşembe günü öğleden sonra başka bir numaradan aradı, son konuşmamızı yaptık. Üzerindeki her şeyi askerin aldığını söyledi. Pasaport, telefon... Üzerinde hiçbir şey bırakmamışlar. İki gün sonra oğlumun telefonu aktifti. Arapça konuşan biri çıktı. Arkadaşlarımdan birinden çevirmesini istedim. Konuştuğum kişi, biz çıkarken rast gele telefon dağıttılar dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum.”

Okan, oğlunun üç aydır İstanbul’da olduğunu belirtiyor. “Şartlar zorlaştığı için gitmek istedi. Rahat yaşamak için, başka da bir amacı yoktu. Cezası, mahkemesi yoktu. Sicili tertemiz bir çocuk” diyor.

İlk günden bu yana Belarus’taki Türkiye Konsolosluğu arayan aileye sadece “Yazışmaları sağlıyoruz” denildiği bildirildi.