birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.04.2019 07:56

Okul taşıtında ‘Halk Özel Harekat’ propagandası

ÖZGÜR GÜRBÜZ 15 Temmuz’dan sonra bir dernek yapısı altında ortaya çıkan ve daha sonra tepkiler yüzünden feshedilen “Halk Özel Harekat”ın adı bu defa da İstanbul’da bir okul aracında ortaya çıktı. İstanbul trafiğinde dolaşan okul taşıtının üzerinde Halk Özel Harekat yazısı ve çeşitli semboller yer alıyor. ABD’deki polis otolarına benzeyen ve üzerinde Osmanlı amblemi olan araçla […]

Okul taşıtında ‘Halk Özel Harekat’ propagandası

ÖZGÜR GÜRBÜZ

15 Temmuz’dan sonra bir dernek yapısı altında ortaya çıkan ve daha sonra tepkiler yüzünden feshedilen “Halk Özel Harekat”ın adı bu defa da İstanbul’da bir okul aracında ortaya çıktı. İstanbul trafiğinde dolaşan okul taşıtının üzerinde Halk Özel Harekat yazısı ve çeşitli semboller yer alıyor.

ABD’deki polis otolarına benzeyen ve üzerinde Osmanlı amblemi olan araçla gündeme gelen Halk Özel Harekatı’nın, AKP tarafından kurulan paramiliter bir yapı olup olmadığı iddiası kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

Halk Özel Harekat (HÖH) kurucusu Fatih Kaya, kapatılana kadar söz konusu derneğin başkanlığını da yapmış ve sosyal medyada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte görüldüğü fotoğrafın yanı sıra askeri kamuflajlı fotoğrafı ve Suriye’de savaşma iddialarıyla gündeme gelmişti. Kaya, daha sonra BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada Suriye’de komutanlık yapmadığını ve silahının da olmadığını söylemişti.

Kamu görevlisi olduğunu söyleyen Kaya, Suriye’ye altı ay ücretsiz izin alarak Türkmenlere yardım etmek için gittiğini söylemişti. 24 Haziran 2018 seçimlerinde de AKP İstanbul 1. bölge milletvekili aday adayı olan Kaya, aday gösterilmedi.

Türkiye çapındaki 46 şubesini kapatan Halk Özel Harekat daha sonra adını değiştirdi ve Milli Seferberlik Harekatı Platformu yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız