birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Okulda çocuklara şiddet: ‘Benim arkam sağlam, yeğenim savcı’

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Çapa ilkokulu'nda bir velinin öğrencilerin gözü önünde çocuklara şiddet uyguladığı iddia edildi. Okul yönetiminin hiçbir şey yapmadığını belirten veliler, savcılıktan uzaklaştırma kararı isteyecek.

EĞİTİM 24.11.2022 15:29
Okulda çocuklara şiddet: ‘Benim arkam sağlam, yeğenim savcı’ Fotoğraf: Evrensel
Abone Ol google-news

Kayhan AYHAN

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Çapa İlkokulu'nda bir velinin çocuklara şiddet uyguladığı idida edildi. Çocukları şiddete uğrayan veliler, okul yönetimine şikâyette bulundu. Ancak yönetimin kendilerine "bir şey yapamayız" cevabını verdiğini belirten veliler, çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ve okula gitmek istemediklerini aktardı.

İddiaya göre 11 Kasım’da Çapa İlkokulu'nda okuyan çocuğunun yanına gelen bir veli, sınıfta çocuğunun başka bir öğrenciyle boğuştuğunu gördü. Bunun üzerine çocuğuyla boğuşan öğrencinin kulağını ve saçını çeken veli, "Benim çocuğuma dokunmayacaksınız" diyerek sınıftan çıktı. Okul bahçesinde başka bir öğrenciyi daha tehdit eden veli okuldan ayrıldı. Bu sırada öğle arasında olan öğretmene ise durumu veliler haber verdi. Okul yönetimine yapılan şikâyet sonrasında veli okula çağırıldı. Velilerin aktardığına göre, okul yönetimi olayı çözeceklerini belirterek velileri evlerine gönderdi. Veliler de darp raporu alarak karakola şikâyette bulundu. Ancak daha sonra çocuklara şiddet uygulayan veli, okula gelip gitmeye devam etti. Velilerin tekrar şikâyeti üzerine ise okul yönetimi ellerinden bir şey gelmediğini söyledi. Veliler okul müdürünün kendilerine “İlkokul yönetmeliğinde böyle bir ceza sistemi yok, elimizden bir şey gelmez, istediğiniz yere şikâyet edin” dediğini aktardı.

BirGün'e konuşan mağdur veliler, "Öğretmen 'ben veliyi durduramıyorum. Sınıfta istemiyorum' diyor. Ancak okul müdürü bir işlem yapmıyor. Bunun gereğinin yapılmasını istedik ancak idare 'karşı tarafın psikolojisini düşünmek lazım' diyor. Mağdur olan biziz, bizim çocuklarımızın düşünülmesi gerekirken karşı taraftan şikâyetçi olmuyor" dedi.

YEĞENİM SAVCI TEHDİDİ

Şiddet uygulayan velinin "Benim arkam sağlam. Yeğenim savcı. Beni okuldan gönderemezsiniz" ifadeleriyle kendilerini tehdit ettiğini öne süren veliler, "Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyorsak adalet hepimiz için var. Bu kişi hakkında işlem yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Önceki gün velinin tekrar okula gittiğini aktaran veliler, "Yine okul idaresi hiçbir şey yapmamış. Hiçbir önlem almıyorlar. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Okula gitmek istemiyorlar bu kişiyi gördükleri için korkuyorlar. Çocuklarımız kaçarak eve geldi. Bir çocuk, okulda kendini güvende hissetmeli" ifadelerini kullandı.

Veliler yarın savcılığa giderek söz konusu kişi hakkında suç duyurusunda bulunarak, uzaklaştırma kararı isteyeceklerini aktardı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun