Okulda elektrik kesintisi skandalı

06.09.2018 15:00 GÜNCEL

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da Namık Kemal Lisesi’nin spor salonunun elektriklerinin, borç nedeniyle kesilmesine sert tepki gösterdi. Salon’un öğleye kadar okul öğrencileri, öğleden sonra spor kulüpleri, akşamüzeri de Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından müsabakalarda kullanıldığını kaydeden Aygun, “Türkiye Tekvando Şampiyonu ve dünya beşincisi Hacı İsmail Öztekin karanlıkta antrenman yapıyor. Spora ve eğitime değer vermeyen ülkeler, gelecekte var olamaz. Spor salonu içler acısı halde, musluklar çalışmıyor, tuvalet pencere camları düşmek üzere, pisuvarlar kapalı. Öğrencilerimize ve mili sporcularımıza reva görülen bu” diyerek tepki gösterdi.Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ile görüşerek elektrikleri yeniden açtıran CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün duyarsızlığı bizi harekete geçirdi. Eğitimden ve spordan kesinti olmaz! Bu kafalarla eğitim ve spor yönetilemez! Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Hasan Kadir Kardaş’ı eğitime, spora, gençlerimize sahip çıkmaya davet ediyorum” uyarısını yaptı.

okulda-elektrik-kesintisi-skandali-507242-1.

MUM IŞIĞINDA ANTRENMAN

Aygun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tekirdağ’da Süleymanpaşa İlçemizde Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan Öğretmen Mehmet Mediha Tetikol Okulu tadilata girince Köprübaşı’nda bulunan eski Namık Kemal Lisesi’nin ek binasına taşınmıştır. Buradaki spor salonu okul tarafından kullanılmaktadır. Okul da öğleden sonra salonu spor kulüplerinin kullanımına sunmuştur. Akşamüzeri de Tekirdağ İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü müsabakalar için kullanmaktadır. Ama 15 bin liralık elektrik borcunu ne İl Gençlik Hizmetleri ne Milli Eğitim Müdürlüğü üstlenmiştir. Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş (TREDAŞ) iki ay önce elektrikleri kesmiştir. “Öğrencilerimiz, spor kulüplerimiz, müsabakaya çıkan gençler karanlıkta, mum ışığında antrenman yapmaktadır.”

"TEKVANDO ŞAMPİYONUMUZ KARANLIKTA ANTRENMAN YAPIYOR"

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Türkiye Tekvando Şampiyonu ve Dünya 5.’si Milli Sporcu Hacı İsmail Öztekin’in karanlıkta antrenman yaptığını vurgulayarak, “Milli sporcumuza karanlığa mahkum ediyoruz. Bu anlayışla dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda madalya değil, nal toplarız” diyerek tepki gösterdi.

okulda-elektrik-kesintisi-skandali-507243-1.

"SPOR SALONU KENDİ HALİNE TERK EDİLMİŞ"

Spor salonundaki bakımsızlığa, öğrencilere reva görülen virane vaziyete tepki gösteren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, yaşanan can ve sağlık risklerini de şöyle aktardı:

“Spor salonu kendi haline terk edilmiştir. Öğrencilerin sağlığını, canımı kimse düşünmüyor! Tuvaletler temizlenmiyor. Musluklar bozuk, çalışmıyor. Aynalar kırık. Lavaboların üzerindeki PVC camlar çocukların başına düşme riski taşıyor. Pisuvarlar kapatılmış. Müslümanlıkta kimseye papuç bırakmazlar ama taharet çubuklarını bile devre dışı bırakmışlar!”

okulda-elektrik-kesintisi-skandali-507241-1.

"VELİLER DE İLGİLİSİZ"

Aygun, konudan haberdar olunca AKP vekillere konuyu aktardıklarını, ancak onların da duyarsız kaldığını belirterek, “Ben de veli ve öğrencilerden gelen istek üzerine okula gittim, bizzat yaşanan rezalete tanık oldum. Tekirdağ Valisi’ni aradım. Sağ olsun Vali Mehmet Ceylan, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünal Mamur’u olay yerine gönderdi. TREDAŞ yetkilileri çağrılarak elektrikler açıldı. Tekirdağ İl Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bugüne kadarki duyarsızlığını kınıyorum.”

“Eğitim ve spora duyarsız kalanlar, çocuklarımızı sahiplenemez!” diyen Aygun, bu konuyu takip etmeye devam edeceğini söyledi. Aygun, “Tekirdağ Valisi Sayın Mehmet Ceylan’a spor salonunun elektriklerini açtırdığı için bir kez daha teşekkür ederim” dedi.