birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 10.12.2016 18:56

Okulda evrim belgeseli izleten öğretmene ceza

Okulda evrim belgeseli izleten öğretmene ceza

Avcılar’da bir okulda, okul idaresi tarafından gözetici olarak görevlendirildiği sınıfta dersin boş geçmemesi için öğrencilere 'Evrim Türlerinin Serüveni' adlı belgeseli izleten Fen ve Teknoloji öğretmenine disiplin cezası verildi.

İstanbul’un Avcılar ilçesindeki bir ortaokulda Fen ve Teknoloji öğretmeni, 3 Haziran günü okul idaresinin kendisine verdiği görev nedeniyle normalde dersine girmediği bir sınıfta gözetici olarak görevlendirildi.

MUHBİR ÖĞRETMEN ŞİKAYET ETTİ

Öğretim yılı sonu olması nedeniyle ders konuları bittiği için birçok öğrencinin okula dahi gelmediği dönemde, gözetici olarak sınıfa yollanan öğretmen, sınıfta dersin boş geçmemesi için yanında bulunan ve kendi ders konularıyla ilgili olan “Evrim Türlerinin Serüveni” adlı belgeseli öğrencilere izlettirdi. Aynı okulda çalışan Sosyal Bilgiler öğretmeninin şikayeti üzerine, sınıfta öğrencilere bilimsel bir belgesel izleten öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı.

seriat-propagandasina-olur-evrim-belgeseli-izletmeye-ceza-220396-1.

Soruşturma sonucunda Fen ve Teknoloji öğretmeni Ö.Ç, “dersine girmediği sınıfta müfredat dışı belgesel izletmek” gerekçesiyle disiplin cezasına çarptırıldı.

EĞİTİM SEN: ÖĞRETMENİN CEZA ALMASI İÇİN BİLİMDEN BAHSETMESİ BİLE YETERLİ

Konuyla ilgili konuşan Eğitim Sen İstanbul 7 No'lu Şube Hukuk Sekreteri Zeynel Özgün, “PISA 2015’den alınan kötü sonuçların tartışıldığı son günlerde eğitim sistemimizin vardığı noktayı göstermesi bakımından bu durum çarpıcı bir örnektir. Bir öğretmenin ceza alması için bilimden sadece bahsetmesi bile yeterli görülmektedir. Kaldı ki üyemiz, okul idaresinin görevlendirmesi sonucunda o sınıfa girmiş, o sınıfın öğretmeni olmadığı için müfredat takibi yapmasını gerektirecek bir zorunluluk bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak üyemiz adına her türlü yasal hakkımızı kullanacağız” dedi. (Gazeteport)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol