Okullarda Mevlit Kandili seferberliği

24.11.2017 07:17 GÜNCEL
Bayrampaşa ilçe milli eğitim, okullara gönderdiği yazıyla Mevlit Kandili vesilesiyle tüm okullarda ‘Mevlid-i Nebi’ etkinliklerinin düzenleneceğini belirterek, katılımın zorunlu olduğunu vurguladı

RABİA YILMAZ rabiayilmaz@birgun.net @rabiaylmaz

İstanbul Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçedeki okullara gönderilen yazıda Kasım ayının sonunda tüm okullarda “Mevlid-i Nebi” etkinliklerinin düzenleneceği belirtilerek, bu etkinliklere öğrencilerin katılımının sağlanması istendi. 22 Kasım tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Çolakoğlu imzalı yazıda dini derslerin desteklemesi için etkinliğe katılımın önem taşıdığı vurgulanarak gereğinin yapılması istendi.Çolakoğlu imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi:
“İlgi yazı gereği Genel Müdürlüğümüzce, imam hatip lisesi meslek dersleri, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din, ahlak ve değerler alanındaki seçmeli derslerin öğretiminin desteklenmesi; ilköğretim ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerimize Peygamber Efendimizin güzel ahlakı ve örnekliğinin doğru bir şekilde anlatılması amacıyla 29 Kasım 2017 tarihindeki Mevlid Kandili vesilesiyle Kasım ayının son haftasında, tüm okullarımızda ‘Mevlid-i Nebi’ etkinliklerinin düzenlenmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir.”

Yurt genelinde düzenliyorlar
Mardin’de de il milli eğitimin okullara bu kapsamda yazı gönderdiğini aktaran Eğitim Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı İzzet İldeş, “Bu etkinlikler yurt genelinde yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın TÜRGEV gibi birçok vakıfla imzaladığı protokoller çerçevesinde düzenleniyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü ile de görüştük ve ‘Bu protokoller ders saati veya müfredatın dışında işlenen konular’ dedik. Kendisi de bize ‘Bakanlık üzerinden gelen bir planlama. Müdahale edemiyoruz’ yanıtını verdi” diye konuştu.

Dikte yöntemiyle dini etkinlik düzenliyorlar
Tepeden gelen kararlarla öğretmen ve öğrencilerin bu etkinliklere katılmaya zorlandığına işaret eden İldeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitimin dinselleştirilmesi için aşama aşama basamak basamak yol almak istiyorlar. Hakkında dava açılmasına ve itirazlara rağmen dikte yöntemiyle bu tarz etkinlikleri devam ettiriyorlar. Eğitimin genel çerçevesi içerisinde düşünülmediği sürece böyle bir çalışma asla kabul edebileceğimiz bir şey değildir. Bizim sadece din kültüründen ibaret bir müfredatımız yok. Ortaokullarda 8, liselerde 11 tane daha dersimiz var. Bu derslerle ilgili Bakanlık üzerinden gelen herhangi bir merkezi projenin yapıldığını ve öğrencilerin davet edildiğine tanık olmadık. Sadece din kültürü kapsamında çalışma yapılması yönelimin, mantığın ve amacın ne olduğunu ortaya koyuyor.”

***Müftü: şehit öğretmenler için hatim okuyacağız

Bayrampaşa İlçe Müftülüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı gönderdi.
İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük imzasıyla gönderilen yazıda, “Kasım ayı aylık mu’tad toplantıda personele duyurulmuş olup 15 Temmuz Demokrasi Mücadelesi’nde şehit olan öğretmenler ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimiz için birer hatim okunup, okunan hatimlerin duaları ilçemizdeki merkez camilerde 24 Kasım Cuma günü kılınacak Cuma Namazı öncesinde yapılacaktır” denildi.