birgün

15° AÇIK

Olay yeri ‘halka açık’ ‘delil bulmaya’ kapalı

Elçi’nin öldürülmesine dair inceleme ‘saldırı’ gerekçesiyle hâlâ yapılamazken, sokağa çıkma yasağının bitmesiyle olay yeri adeta ‘halka açıldı’. Delil toplamak artık neredeyse imkansız!

GÜNCEL 01.12.2015 09:17
Olay yeri ‘halka açık’ ‘delil bulmaya’ kapalı
Abone Ol google-news

NURCAN GÖKDEMİR / nurcangokdemir@birgun.net

Diyarbakır’da Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesine ve ‘yürütülemeyen’ soruşturmaya dair soru işaretleri devam ederken, Sur ilçesindeki Yenikapı Sokak’ta olay yeri incelemesi dün de tamamlanamadı. Sokağa çıkma yasağının da kaldırılmasıyla savcının ‘bir türlü giremediğini’ savunduğu olay yeri adeta ‘yol geçen hanına’ dönerken, soruşturma için kilit önemde olan Elçi’yi vuran silaha ait mermi çekirdeğinin bulunması da iyice zorlaştı.

Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Solmaz ve olay yeri inceleme ekipleri, dün sabah sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından bir saat önce Elçi’nin vurulduğu yerde ikinci kez keşif yapmak istedi. Ancak bu sırada ateş açıldığını iddia ederek incelemeyi tamamlayamayan ekip, kovanların yerini gösteren numaratörleri bile bırakarak sokaktan uzaklaştı. Daha önce de Elçi’nin öldürülmesinden birkaç saat sonra olay yerine gelen ekibe de ateş açıldığı açıklanmıştı. Bunun üzerine operasyon başlatılmış ve sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Dün sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına karşılık olay yeri öylece bırakılırken, yurttaşların kovanları gösteren numaratörler arasında yürüdüğü, çocukların boş mermi kovanlarını toplamaya başladığı görüldü. Saatler sonra, Elçi’nin öldürüldüğü sokağa giriş çıkışlar yasaklandı, sokağın başında silah taşıyan polislerin beklediği belirtildi.

‘Artık delil toplanamaz’

Elçi’nin cesedi kaldırılmadan olay yeri incelemesi yapılmaması, Elçi’yi öldüren tabancanın polise mi saldırganlara mı ait olduğunu belirleyecek mermi çekirdeğinin bulunamaması, silahın ateşlenme mesafesinin hâlâ belirlenmemesi cinayetin karartılacağı kuşkularına yol açıyor. Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Özmen, cinayeti aydınlatacak en önemli delillerin bundan sonra toplanabileceğini düşünmediğini söyledi.

Delillerin olay yerine gidilememesi nedeniyle zarar gördüğünü vurgulayan Özmen, şu ifadeleri kullandı; “Soruşturma devam ediyor ancak varılan bir nokta yok. Olay yerinde kısmen inceleme yapılabildi. Çekirdek olay yerinde olmalı ancak girilemediği için çekirdek elde edilemiyor. Kişisel olarak çekirdeğin artık orada olduğunu da sanmıyorum. Cinayet soruşturmaları dosyadaki bilgi ve belgeler üzerinden yapılır. Ancak bu cinayette bilgi, belge toplanmasında güçlük yaşanıyor.” Elçi soruşturmasını ‘gecikmeye tahammülü olan bir soruşturma değil’ diye tanımlayan Özmen, olayla ilgili on avukatın görev yapacağı bir komisyon kurduklarını bildirdi.

‘Çok zor olacak’

90’ların ilk faili meçhul cinayeti olarak anılan HEP İl Başkanı Vedat Aydın’ın öldürülmesinden sonra ailenin avukatlığını üstlenen Mehmet Arif Altunkalem de ceza dosyalarındaki en önemli adımın olayın yaşanmasından hemen sonra bulguların toplanması olduğuna dikkat çekti. Altunkalem, “Deliller toplanamıyor, bu anlamda bu cinayetin aydınlatılması da çok zor olacak. Aydın başta olmak üzere faili meçhul cinayetler aydınlatılsaydı bugün Elçi hayatını kaybetmemiş olurdu” dedi.

***

Cevap bekleyen sorular
Eylem yapılacağı istihbaratına karşılık Elçi’nin neden korunamadığına, saldırganların polislerin yanından kaçarak nasıl uzaklaştığına dair mevcut sorular cevapsız kalırken, soruşturmaya dair de rutin işlemlerin yapılmaması cinayetin karartılacağı kuşkularına yol açıyor. Bu açıdan göze çarpan bazı sorular şöyle:
* Olay yerindeki gazetecilerin görüntüleri, güvenlik kamerası görüntüleri ve deliler toplandı mı? MOBESE kameraları çalışıyor muydu?
* Emniyet birimleri arasında gerekli koordinasyon kuruldu mu?
* Olay yeri incelemenin yapabilmek için neden gerekli koşullar sağlanamadı?
* Yetkililerin ‘sağlıklı olay yeri incelemesi yapamadık’ açıklamasına ve saldırı iddialarına karşılık sokağa çıkma yasağı kaldırılarak bölgenin herkese açılması, delillerin hiç toplanamamasına yol açması bakımından manidar değil mi?
* Olayda kullanılan tüm mermi ve kovanlar bulundu mu? Kaç tane silah balistik incelemeye gönderilmiştir?
* Mermi çekirdeğinin bulunmamasına, ısrarla ‘delil toplanamadı’ açıklaması yapılmasına karşılık başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere yetkililer silahın PKK’ye ait olduğu fikrine nereden sahip oldu?
* Polislerin art arda ateş ettiği ancak vuramadığı kişi, sonrasında neden takip edilemedi?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol