Ölüye hizmet hastaya icra

26.09.2019 00:50 SAĞLIK

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Yaşamını yitiren yurttaşlar için sağlık hizmeti sunduğunu öne süren, kurumlara, sağlık hizmetleri ve ilaç ödemeleri adı altında yüksek tutarda ödeme yapan, solunum yolu enfeksiyonu hastalarına kesilen “sezaryen doğum ücreti” faturasını ödeyen SGK, hasta yurttaşları ise icraya verdi.

Sayıştay’ın SGK Denetim Raporu, kurumun taraf olduğu icra davalarının tutarının 43 milyar 921 milyon TL olduğunu ortaya koydu. Buna göre, kurumun icrada olan alacaklarının 38 milyar 594 milyon 949 bin TL’si sigorta primi, 3 milyar 125 milyon 780 bin TL’si işsizlik sigortası primi, 1 milyar 883 milyon 732 bin TL’si kişi ve kurumlara kesilen idari para cezaları, 280 milyon 956 bin TL’si damga vergisi, 35 milyon 775 binTL’si ise eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi gibi diğer kalemlerden ortaya çıkan borçlardan oluştu.

SOLUNUM HASTASINA SEZARYEN

Raporda, SGK’nin hastalıklarla ilgisi bulunmayan tedavi giderlerini karşıladığı da vurgulandı. Buna göre, solunum yolu enfeksiyonu hastasına kesilen “sezaryen doğum” ve vertigo hastasına kesilen “normal doğum” faturalarının ödemesinin yapıldığı bildirildi. Yaşamını yitiren hastalar için de SGK’nin ödemeler yapmayı sürdürdüğü ortaya çıktı.

AVANSLAR GERİ ALINMADI

SGK’de yaşanan hatalı işlemler avanslarda da yaşandı. SGK, sağlık hizmet sunucularına ödediği 12 milyar 126 milyon 895 bin TL tutarındaki avansı süresi geçmesine rağmen geri almadı. Yapılan incelemede, hastanelere verilen 10 milyar 788 milyon 932 bin TL, eczanelere verilen 1 milyar 314 milyon 208 bin TL, medikallere verilen 22 milyon 749 bin TL, optikçilere verilen 1 milyon TL avans geri alınmadı ve bu kuruluşlar adına borç kaydı yapılmadı.

BORCA KARŞILIK RUHSATSIZ ALAN

SGK’nin prim borçlarına karşılık aldığı taşınmazların bazıları da ruhsatsız çıktı. Sayıştay denetçilerinin tespitlerine göre, Ankara yolu Gürsu kavşağındaki 172 bin 773 metrekare yüzölçümlü arsa ile 144 bin 579 metrekare kapalı alan, ruhsatsız çıktı. Bu yapıların kayda alınması için işlemlerin başlatılması gerektiğini ifade eden denetçiler, bunun kamuya maliyetinin ise yaklaşık 5.5 milyon TL olduğunu ortaya koydu.

3.6 MİLYARLIK İADE BEKLEMEDE

SGK’nin ayrıca Emekli Sandığı Kanunu çerçevesinde ödenen ve faturalı alacaklar olarak nitelenen emekli ikramiyesi, ölüm yardımı, görev tazminatlarından kaynaklanan alacak tutarının 3.6 milyar TL olduğunu ve bu tutarın da tahsil edilemediği bildirildi.

HASTA ÖLDÜ MALZEME ALINMADI

İadeli tıbbi malzemelerinin geri alınmaması da Sayıştay tespitlerinde kendisine yer buldu. Raporda, sağlık yardımlarından yararlanan kişilerin yaşamını yitirmelerine karşın iadeli tıbbi malzemelerinin SGK’ye geri verilmediği ifade edildi.