birgün

18° AÇIK

SİYASET 06.01.2020 18:45

Ömer Çelik'ten ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'ye ilişkin açıklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYKY toplantısı sonrası açıklama yaptı. ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'ye ilişkin konuşan Çelik, "Süleymani'nin öldürülmesi Ortadoğu coğrafyasındaki ve uluslararası ilişkiler denklemini doğrudan etkileyecek sonuçlar doğurdu" dedi

Ömer Çelik'ten ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'ye ilişkin açıklama

Merkez Yürütme Kurulu toplantısıyla ilgili açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, kadın karşı şiddetle mücadele konusunda bakanlıkların 75 maddelik bir eylem planı ortaya koyduğunu belirtti.

Kasım Süleymani'nin öldürülmesi hakkında açıklama

İran'ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesiyle ilgili de konuşan Ömer Çelik yaşanların güvenlik ve istikrar açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını söyledi. Çelik konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Irak'ın geleceğine her zaman Irak halkı karar vermelidir. Irak halkının her zaman yanındayız. Irak'ta kuşatıcı, bütünleyici yapının destekçisiyiz. Şiddet döngüsünü arttıracak eylemlerden uzak kalınmalı. İranlı Komutan Süleymani'nin öldürülmesi Ortadoğu coğrafyasındaki ve uluslararası ilişkiler denklemini doğrudan etkileyecek sonuçlar doğurdu. Irak'ın, bölgemizin, dünyanın güvenliği ve istikrarı açısından olumsuz sonuçlar doğuracak gelişmeler tetiklenmiştir. ABD açısından baktığımızda ABD tek bir devlet üzerinden bölgeye bakarsa istikrarın yakalanması mümkün olmayacaktır. "

'Türk askeri an itibariyle Libya'ya ayak bastı mı?'

Libya tezkeresiyle ilgili açıklamada bulunan Ömer Çelik "BM'nin meşru kabul ettiği yapıyı destekliyoruz. Meşru olan bir hükümetin daveti üzerine bölgede bulunacağız. Kimseyle çatışmak için orada değiliz. Libya'da Meşru yapıyı korumak ve hukuk içerisinde hareket etmek isteyen unsurlara Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitim verilecektir" dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ömer Çelik, Türk askeri an itibariyle Libya'ya ayak bastı mı sorusuna 'Cumhurbaşkanı Erdoğan girişlerin başladığını söyledi. Ayrıntılı bir bilgi şu an vermem söz konusu değil. Önümüzdeki günlerde başka aşamalara geçildiği zaman bilgi vereceğiz' yanıtını verdi.

'Kanal İstanbul Monrö'ye aykırı değil'

Kanal İstanbul Projesi'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile çelişmediğini ifade eden Ömer Çelik, "Kanal İstanbul Montrö ile çelişmiyor. Seyrü sefer serbestisi aynen korunacak. Geçişlerde Montrö'ye aykırı bir konum olmayacak" dedi.

NE OLMUŞTU?

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, ABD’nin düzenlediği saldırıda öldürülmüştü. Olayı ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) üstlenmişti. Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "ABD ordusu, Başkan'ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır" ifadeleri kullanılmıştı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız