birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Ömer Çelik'ten İYİ Partili Örs'e saldırıyla ilgili açıklama: Bir değerlendirmemiz yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, dün TBMM'deki bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'e yumruk atan AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık'la ilgili disiplin süreci başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin, "Bununla ilgili bir değerlendirmemiz yok. İstenmeyen bir arbede oluştu, bu kavganın ortaya çıkmamasını arzu ederdik. Sözel şiddet Sayın Kılıçdaroğlu tarafından başlatıldı ve maalesef bu noktalara kadar gelmiş oldu" dedi.

SİYASET 07.12.2022 10:57
Ömer Çelik'ten İYİ Partili Örs'e saldırıyla ilgili açıklama: Bir değerlendirmemiz yok
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı. Çelik, Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmayı eleştirerek, "Türk siyasi hayatının en talihsiz konuşmalarından bir tanesidir. Bu konuşma son derece üzücü ve son derece vahim bir konuşmadır. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Cumhurbaşkanı'mıza 'tiran' ya da 'diktatör' şeklinde ifadeler kullanmayı, Türkiye'nin dışındaki kara propaganda merkezleriyle paralel bir biçimde yürütmeye devam ediyor. Türkiye'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı'na 'tiran' ya da 'diktatör' gibi ifadeler kullanmak hiç kimsenin haddine değil" diye konuştu.

Çelik, açıklamasına, "Bunu şiddetle kınadığımızı bir kere daha belirtmek istiyorum. Herkesin siyasi geçmişi ortada. Sayın Cumhurbaşkanı'mız bulunduğu bütün görevlere gençlik yıllarından beri sürekli olarak seçimle iş başına gelmiş. Aynı şekilde AK Parti'nin kurulduğu günden bugüne kadar da açık, şeffaf, demokratik seçimlerle her seçimin kazananı olarak ortaya çıkmıştır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun ise toplumun önüne koyacağı herhangi bir demokratik başarı hikayesi yok ama buna rağmen Sayın Kılıçdaroğlu eski vesayetin diline yaslanarak, eski Yassıada zihniyetinin üslubuna yaslanarak Sayın Cumhurbaşkanı'mıza Batı'daki faşistlerin, kara propaganda merkezlerinin üslubunu, tavrını 'kes-kopyala-yapıştır' yöntemiyle kullanmaya devam ediyor" sözleriyle devam etti.

"SON DERECE İBRETLİK"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında birçok kez demokrasiden ve demokratik üsluptan bahsettiğini hatırlatan Çelik, "Bu çerçeveden bakıldığında Meclis'te yaptığı konuşmada yüce Meclis'in iradesine son derece saygısız olduğu, yüce Meclis'in milletvekillerine hitap ederken kullandığı ifadeler, sürekli olarak Meclis'in daha da güçlenmesi gerektiğinden bahseden muhalefetin zihnini göstermesi açısından son derece ibretlik olmuştur. Yüce Meclis'in 'Gazi Meclis' olması konusundaki yaklaşımıyla ilgili olarak ortaya koyduğu polemiğin hiçbir şekilde affedilebilir bir tarafı yoktur. Milletvekillerimize dönüp, 'Sizin nasıl milletvekili seçildiğini biliyoruz' diyor. Evet, bütün Türkiye biliyor, bütün dünya biliyor; hür ve demokratik seçimlere girdiler, milletin oyunu aldılar ve milletvekili oldular. Bu açık ve net. Kendisinin nasıl genel başkan olduğu konusu halen Türk siyasi hayatının en gizemli ve en spekülatif konulardan biri olmasına rağmen, başkalarının seçimi hakkında bu derece konuşması tam bir basiretsizliktir, haddini aşmaktır. Milletin iradesiyle seçilen milletvekillerine dönük olarak bu üslubun kullanılması, millet iradesiyle kavga etmekten başka bir şey değildir" diye konuştu.

İYİ PARTİLİ ÖRS'E SALDIRI

Ardından dün TBMM'deki bütçe görüşmelerinde, AKP ve İYİ Parti milletvekilleri arasında yaşanan kavgaya değinen Çelik, "Yaşanan arbedede hangi partiden olursa olsun, bir milletvekilin fiziki bir saldırıya uğraması ve hastaneye gitmesi gereken bir durumun yaşanmasından dolayı fevkalade üzüntülüyüz. Fiziksel şiddet kadar sözel şiddet de bir meseledir. Buna karşı ortak bir tutum gerçekleştirmek gerekir. Sayın milletvekiline içtenlikle geçmiş olsun diyoruz. Grup başkan vekilimiz de hemen hastaneye giderek Sayın Vekil'in sağlık durumu hakkında bilgi aldı" dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'e yumruk atan AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık'la ilgili disiplin süreci başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin, "Bununla ilgili bir değerlendirmemiz yok. Orada istenmeyen bir arbede oluştu, bu kavganın ortaya çıkmamasını arzu ederdik. Üzüntümüz, bir milletvekilinin sağlık problemi yaşamasıdır, asıl arzumuz bu tarz olayların hiç yaşanmamasıdır. Sözel şiddet Sayın Kılıçdaroğlu tarafından başlatıldı ve maalesef bu noktalara kadar gelmiş oldu" cevabını verdi.

"HAKARET ÜSLUBUYLA KONUŞAN TİCARET ERBABI OLMAZ"

Çelik, marketlerdeki fiyat farklılığı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç'ın açıklamalarıyla ilgili soruya da, "Hiçbir şekilde durduk yere bu konular gündeme gelmedi, vatandaşlarımızdan yoğun şikayetler var. Vatandaşlar gidiyor, aynı ürünün farklı marketteki etiketinin fotoğrafını internete koyuyor. Burada zincir marketler açısından yapılması gereken fiyat farklarının neden olduğunun açıklanmasıydı. Çıkarsın açıklarsın, ticari müessesesin. Ticari müesseselerin vatandaşımıza hizmet etmesi, Türkiye'de istihdam yaratması, hepimizin arzu ettiği bir şeydir ama çıkıp da CEO denilen şahsın Sayın Bahçeli'ye karşı kullandığı üslup kabul edilemez. Bu çete üslubunu kınıyoruz. Hakaret üslubuyla konuşan ticaret erbabı olmaz. Tabi ki Ticaret Bakanlığı takip edecek" dedi.

NE OLMUŞTU?

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri sırasında AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'e yumruk atmış, Örs'ün kafasında açılma meydana geldiği belirtilmişti.

Kalbinde pil olduğu belirtilen Örs'ün pil değişikliği için bir gün yoğun bakımda uyutulacağı ifade edilmişti.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Örs'ün kalbinin durma seviyesine geldiğini belirterek "Saldırı sonrasında başına yediği darbe sonrasında vekilimizin genel durumunun iyi olmadığını gözlemledik. Ben revire eşlik ettim. EKG çekmelerini rica ettik, EKG'de kalbin durma aşamasından bir önceki aşama olan kalp ritminin bozulduğunu gördük. Derhal ambulansla Güven Hastanesi'ne getirmeye karar verdik. Orada bir ilaç uygulandı. Güven Hastanesi'ndeki yetkilileri arayarak kardiyoloji ve acil hocaların hazır olmalarını rica ettik. Yapılan müdahale kalbin, kalp ritminin geri dönderilmesi olarak bilinen kardiyoşok tedavisidir. Çok kısa sürede yapılmazsa hastayı kaybedersiniz. Buna olumlu cevap verdi ancak hayati tehlikesi devam ettiği için yoğun bakımda" ifadelerini kullanmıştı.

AKP'li Zafer Işık ise söz konusu saldırının ‘olayın sıcaklığı’yla yaşandığını söyleyerek "Zaman zaman Genel Kurul’da böyle şeyler olur" ifadeleriyle kendisini savunmuştu.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol