birgün

23° AÇIK

Omicron etkisi: Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı rekoru kırıldı

Diğer tüm varyantlardan 70 kat daha hızlı yayıldığı belirtilen Omicron varyantı, dünyadaki günlük Covid-19 vaka sayılarını ciddi biçimde etkiliyor. Salgının başından bu yana ilk kez günlük vaka sayılarında 1 milyonun üzerine çıkılırken dün kaydedilen 1 milyon 449 binlik vaka sayısıyla rekor seviyeye ulaşıldı.

DÜNYA 28.12.2021 16:26
Omicron etkisi: Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı rekoru kırıldı
Abone Ol google-news

Koronavirüs salgını başladığından beri tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısı, dün kayıtlara geçti. Google’ın da kullandığı Our World In Data’nın verilerine göre 27 Aralık Pazartesi günü dünya genelinde 1 milyon 449 bin 269 yeni günlük vaka kaydedildi.

Bu durumun en büyük nedeninin baskın varyant olan Omicron'un hızla yayılması olduğu düşünülüyor.

Açıklanan verilere göre son haftanın 7 günlük ortalama vaka sayısı ise 847 bin 136.

Bilim insanları, elde ettikleri ilk verilere göre Omicron varyantının şimdiye kadar tespit edilmiş diğer koronavirüs varyantlarından 70 kat daha hızlı yayıldığını belirtiyor.

Varyantın en çok yayıldığı ülkelerin başında gelen İngiltere’de, günlük vaka sayısı salgının başından beri ilk kez 100 binlerin üzerine çıktı.

Fransa’da da günlük vaka sayısı salgının başından bu yana en yüksek seviyelerinde ilerliyor. Ülkede günlük vaka sayısı 25 Aralık’ta ilk kez 100 bini aştı.

Almanya ve İspanya’da da günlük vaka sayıları ilk kez 50 binlerin üzerine çıktı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol