birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Omicron'un yeni varyantlarına karşı aşı geliştirildi

BioNTech kurucu ortaklarından Prof. Dr. Özlem Türeci, koronavirüsün Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan koronavirüs aşısının klinik denemesine başladıklarını duyurdu. Türeci, geliştirilen aşının tüm alt varyantlara karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını açıkladı.

SAĞLIK 09.08.2022 12:25
Omicron'un yeni varyantlarına karşı aşı geliştirildi
Abone Ol google-news

BioNTech ve Pfizer, Omicron'un BA.4 ve BA.5 varyantlarına uyarlanan koronavirüs aşısının klinik denemesine bu ay başlıyor.

Habertürk'ün Financial Times'tan yaptığı aktarıma göre; BioNTech tarafından yapılan açıklamada uzun ve geniş bir koruma sağlamak için geliştirilen koronavirüs aşısının bu yılın sonunda satışa çıkacağı belirtildi.

BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için ilk aşı denemeleri ilkbaharda başladı ancak gerekli onaylar alındığında aşıların dağıtımı ekim ayında başlayabilecek.

BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin "uzun süreli ve geniş koruma" hedefleyerek koronavirüs ürün hattını genişlettiklerini söyledi.

Şirketin kurucu ortaklarından Prof. Dr. Özlem Türeci, fareler üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin BA.4 ve BA.5'e ve Omicron'un diğer tüm alt varyantlarına karşı daha güçlü bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardığını gösterdiğini söyledi.

Türeci, elde edilen verilerin, kapsamlı deneyimleri ve önceki koronavirüs aşılarından elde edilen verilerle beraber acil kullanım onayı almak için yeterli olabileceğini ve zamanında müdahale sağlanabileceğini söyledi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BA.4 ve BA.5'i hedefleyen bir aşı için klinik verilere ihtiyaç duyarken, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, denemeler sırasında aşıyı onaylamaya hazır olacağını söyledi. EMA Başkanı Emer Cooke, EMA'nın onaylanmadan önce deneme verilerine ihtiyaç duyacağını söyledi ve “vaatler yeterli değil” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun