birgün

9° KAPALI

Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti

GÜNCEL 29.09.2022 06:30
Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti Derviş Kılınç. (Fotoğraf: MA)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1992’de ‘örgüt üyeliği’nden müebbet hapis cezası verilen Derviş Kılınç, en son kaldığı Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden 17 Eylül’de tahliye olarak özgürlüğüne kavuştu.

25 yaşında girdiği cezaevinden 55 yaşında çıkan Kılınç, yaşadıklarını MA'ya anlattı. “İnsan arkadaşlarını arkasında bıraktığı için üzülüyor” diyen Kılınç, “Aslında mutluluğu da hüznü de bir arada yaşıyor. İnsan 30 yıldan sonra dört duvar arasından çıktığında karşısında başka bir dünya görüyor. Toplumsal hayattan uzakta yaşıyor. İnsan büyük bir boşluğa düşüyor. Her şey yabancı geliyor. 30 yıl kendisiyle birlikte birçok şeyi götürdü. Mesela duygu gibi, his gibi ve yaşamak gibi…” dedi. Hasta tutuklu arkadaşları için kaygılı ve hüzünlü olduğunu dile getiren Kılınç, “Beni en fazla etkileyen cezaevi önünde beni bekleyen kimsenin olmamasıydı. Aileme bile haber verilmemişti" diye konuştu.

Kılınç, Diyarbakır cezaevinde kaldığı süreçte iletişimden mahrum bırakıldıklarını da kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol