birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

On bir ayda en az 2 bin 17 işçi hayatını kaybetti

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.12.2021 09:36
On bir ayda en az 2 bin 17 işçi hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Emek Servisi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Kasım ayı iş cinayetleri rakamlarını açıkladı. Buna göre kasım ayında en az 164, yılın on bir ayında ise en az 2 bin 17 işçi hayatını kaybetti.

Yaşamını yitiren 164 emekçinin 149’u ücretli çalışan, 15’i çiftçi ve esnaf oldu. 2021'in ilk on bir ayında ise hayatını kaybeden 2 bin 17 emekçinin 1722’si ücretli, 295’i çiftçi ve esnaf oldu.

Kasım ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 23’ü kadın işçi, 141’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda, eğitim, ticaret, sağlık, konaklama ve genel işler işkollarında meydana geldi. Yılın ilk on bir ayında ise hayatını kaybeden 2 bin 17 emekçinin 154’ü kadın, 1863’ü erkek oldu.

7 göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti. Yılın ilk on bir ayında ise hayatını kaybeden 2 bin 17 emekçinin 83’ü mülteci/göçmen işçi oldu.

Ölümler en çok inşaat/yol, sağlık, ticaret/büro/eğitim, tarım/orman, belediye/genel işler, taşımacılık, konaklama, metal, gıda, madencilik, güvenlik, çimento ve enerji işkollarında meydana geldi.

Akkuyu nükleer santral inşaatında en az 3 işçi hayatını kaybetti. İşçiler şantiyedeki ölümlerin gizlendiğini belirtiyor.

Ölümlerin beşte biri sanayi işkollarında yaşandı. Sanayi işkollarında ölümlerin yarısı ezilme nedenli.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol