birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 12.06.2021 07:31

Önce Ensar Vakfı’na sonra İnsan Vakfı'na kıyak

AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin, daha önce gerici Ensar Vakfı’na tahsis ettiği tarihi binayı şimdi de İnsan Vakfı'na 10 yıllığına ve ücretsiz olarak tahsis ettiği açığa çıktı. Sayıştay denetçileri, bu işlemi mevzuata aykırı buldu.

Önce Ensar Vakfı’na sonra İnsan Vakfı'na kıyak

İsmail ARI

Çakma UNESCO ödülüyle gündem olan Bursa’nın AKP’li Osmangazi Belediyesi, yeni bir tahsis skandalına imza attı. AKP’li belediyenin, daha önce Karaman’daki öğrenci yurdunda kalan çocuklara cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen gerici Ensar Vakfı’na tahsis ettiği tarihi binayı, şimdi de İnsan Eğitimi Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’na (İnsan Vakfı) tahsis ettiği açığa çıktı.

Osmangazi Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Belediye Meclisi’ne gönderdiği yazıya göre, 2020 Yılı Denetim Raporu’nu hazırlayan Sayıştay denetçileri, belediyenin mülkiyetinde olan bin 595 metrekare büyüklüğündeki tarihi Abdal Kültür Evi’nin bedelsiz olarak 10 yıl süreyle İnsan Vakfı’na tahsis edildiğini tespit etti. Sayıştay denetçileri, İnsan Vakfı’na yapılan bedelsiz tahsis işleminin mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Belediye Meclisi’ne gönderilen yazıda tahsis işleminin iptal edilip edilmeyeceği soruldu. AKP’li belediyenin tahsis işlemine ilişkin kararı ise önümüzdeki aylarda netleşecek. Ayrıca, AKP’li belediyelerin Sayıştay kararlarına rağmen mevzuata aykırı olsa da bedelsiz tahsis işleminde ısrar ettiği de biliyor.

Belediyenin mülklerini ücretsiz olarak vakıflara tahsis etmesinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Osmangazi Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, BirGün’e şu değerlendirmede bulundu: “Belediyelerin hizmet yapmak için vakıflara ihtiyacı yoktur. Çünkü zaten görevi belde halkının müşterek ihtiyaçlarını karşılamak ve hizmet etmektir. Mülkiyeti belediyeye olan ait Abdal Kültür Evi geçmişte de Ensar Vakfı’na tahsis edilmiş ve bu tahsis işlemi CHP Osmangazi Belediye Meclis üyelerinin açtığı davayla İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu defa da aynı kültür evi ücretsiz olarak 10 yıllığına İnsan Vakfı’na tahsis edilmiştir.”

GERİCİ ÖZBAĞ’A DA TAHSİS

“CHP’li meclis üyeleri olarak bizler Osmangazi Belediyesi’nin tüm imkânlarının ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılmasını istiyoruz” diyen Yılmaz, belediyenin bir başka gerici derneğe daha bina tahsis ettiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Osmangazi Belediyesi, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne olan ait Karabaş-i Veli Kültür Merkezi’ni restore edip Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiraladıktan sonra, Allah olduğunu ima eden Mustafa Özbağ isimli bir şahsın derneğine uzun yıllar bedelsiz olarak tahsis etmişti. Belediyemiz yine vakıflar aracılığıyla Suriye’ye yardım tırları da göndermiştir. Osmangazi Belediyesi’nin taşınmazlarının ve bütçesinin bir kısmını vakıflara aktarması, gerek 2019 ve gerekse 2020 yılı Sayıştay Denetim Raporları İle mevzuata ve hukuka aykırı bulunmuştur.”

BELEDİYE RESTORE ETMİŞTİ

Abdal Kültür Evi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan, zamanında tahıl ambarı olarak kullanılan, yığma taş özelliğine sahip bir yapı. Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilen binanın kültür merkezi olarak kullanılacağı, avlusunda eğitim alanları, atölyeler, kütüphane, sergi ve konferans salonlarının bulunacağı açıklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol