birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Önlem azaldıkça vaka artacak

GÜNCEL 14.11.2021 07:32
Önlem azaldıkça vaka artacak
Abone Ol google-news

OKTAY EVSEN

Birçok ülkede Covid-19 karşı tedbirler arttırılırken Türkiye’de tedbirler uzmanlarım tüm uyarılarına ve itirazlarına rağmen gevşetiliyor. Geçene haftalarda Türkiye Futbol Federasyonu stadyumlara tam kapasite seyirci alınacağını açıklarken Diyanet İşleri Başkanlığı da cami ve ibadethanelerde uygulanan sosyal mesafeli saf düzenini kaldırma kararı aldı.

VAKALAR DAHA DA ARTACAK

Önlemlerin azaltılmasıyla vaka sayılarının artacağını belirten Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise BirGün’e yaptığı açıklamada, “Covid-19’dan korunmak için iki çeşit önlem var. Birincisi aşı, ikincisi de maske, mesafe ve kalabalıkların azaltılması gibi farmakolojik olmayan önlemler. Aşılama oranı tüm nüfusun yüzde 80’ini geçmedikçe bu önlemleri azaltırsanız enfeksiyonun yayılımını, vaka sayılarını ve ölümleri azaltamazsınız. Şuan toplumun sadece yüzde 58’i aşılı ve bu durumda önlemler azaltıldığında vakalar da artacaktır” dedi.

“Kış geldi, kapalı ortamlarda kalabalıkların artmasıyla vakalar daha da artacak” diyen Prof. Dr. Yavuz, “Asıl önemli olan ise ölümlerin hala azalmamış olması. Yaşlıların aşılama oranı daha yüksek olmalı, bizde şu anda yaşlıların yüzde 80 -85’i aşılı, bu oran yüzde 95’in üzerine çıkmalı, mRNA aşılarıyla, gerekli, hatırlatıcı ek dozlar da yapılmalı” diye konuştu.

Salgını iktidarın yönettiğini vurgulayan ve açılma kararları gibi birçok kararın da yine iktidar tarafından alındığını hatırlatan Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa’da ülkemizdeki gibi artan vaka sayıları görülen ülkeler var, bazı ülkelerde, vaka ve ölümler esas olarak aşısızlarda görüldüğü için aşısızlara sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ülkeler hastanelerin doluluk oranına göre bu kararı alıyor. Birçok ülke aşılamayı arttırmaya çalışıyor ve zorunlu aşı uygulamasını getiriyor. Birçok işyeri aşısız çalışan kabul etmiyor. İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler, böyle adımlar atılarak bizden daha yüksek aşılama oranına ulaştılar ve ölüm sayısını da büyük oranda azalttılar. Şu anda bizde enfeksiyon, esas olarak aşılamayla kontrol altına alınmaya çalışılıyor, bu nedenle nüfusun yüzde 80’nini çok hızla aşılamamızı sağlayacak çok daha aktif bir aşı kampanyası yapmak zorundayız diye düşünüyorum. Aksi halde çok can kaybı yaşayabiliriz maalesef.”

AVRUPA’DA YENİ TEDBİRLER

Bazı Avrupa ülkelerinin son günlerde salgına karşı aldığı tedbirler ve yaptıkları açıklamalar ise şöyle:

Hollanda’da geçici hükümet, Covid-19 salgınında artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için üç haftalığına "kısmi kapanma"ya gidildiğini açıkladı.

Norveç’te hükümet, vaka sayılarının artması nedeniyle yeni tedbirler alınacağını belirtti.

Danimarka’da da Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle aşı pasaportu uygulaması yeniden başlatıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun