birgün

9° PARÇALI BULUTLU

OnlyFans'ın sahibi bir buçuk senede 500 milyon dolar kazandı

Yetişkinlere yönelik içeriklerin yer aldığı OnlyFans'ın hisselerinin yüzde 75'ine sahip olan Ukraynalı ve ABD vatandaşı Leonid Radvinsky, 2020'nin sonundan bu yana 517 milyon dolar temettü aldı.

DÜNYA 02.09.2022 18:22
OnlyFans'ın sahibi bir buçuk senede 500 milyon dolar kazandı
Abone Ol google-news

Yetişkinlere yönelik içerikler için abonelik platformu OnlyFans, yapımcısı Ukraynalı-Amerikalı Leonid Radvinsky'ye 18 ayda 500 milyon dolar kazandırdı.

2021'de OnlyFans için içerik üreten 2,5 milyon kişiye ise toplam 4 milyar dolar ödeme yapıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre kullanıcıları sadece geçen yıl OnlyFans üzerinde 4,8 milyar dolar harcadı.

2020'de 61 milyon dolar vergi öncesi kâr açıklayan şirket geçen yıl bu miktarı 433 milyon dolara çıkardı.

Porno içerikler için abonelik servisi olarak tanınan platform, pandemi döneminde kullanıcı sayısını artırdı ve bu şirketin gelirlerini katladı.

Ancak OnlyFans, reşit olmayan bireylerin müstehcen içeriklere erişimini engellemek için yeterince önlem almaması gerekçesiyle eleştiriliyor.

Şirket, buna güvenlik ve içerik denetimi yaklaşımını sürekli olarak geliştirdiğini söyleyerek yanıt veriyor.

2016 yılında İngiltere'de kurulan ve 2018'de Radvinsky'ye satılan OnlyFans'in bugün dünya çapında 220 milyon kullanıcısı ve iki milyondan fazla içerik üreticisi var.

Platform 2021'de kullanıcı sayısını bir önceki yıla göre yüzde 128 ve içerik üretici sayısını yüzde 34 oranında artırdı.

ÇOCUKLARIN HESAP OLUŞTURABİLDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Geçen yıl şirket, bankacı hissedarlarının baskısı üzerine tüm cinsel içerikli içeriğin platformdan çıkarılacağını açıklamıştı. Ancak, kullanıcılarından gelen tepki üzerine OnlyFans, açıklamadan bir hafta sonra bu değişikliği askıya aldığını duyurdu.

2021 yılında BBC News tarafından yapılan araştırma, çocukların sahte kimliklerle sitede hesap oluşturabildiğini ve platformda video satabildiğini tespit etmişti. Haberin ardından İngiltere'nin çocuk komisyonu, OnlyFans'in platformunda reşit olmayan bireylerin içerik satışını durdurmak için daha güvenli hale getirilmesi gerektiğini söylemişti. OnlyFans ise, ilgili hesapları kapattığını ve çocuklara ait tüm aktif abonelikleri işaretleyip paralarını iade ettiğini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol