birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Onur Air'in uçuş işletme lisansı iptal edildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM), iflasın eşiğine gelen Onur Air'in uçuş işletme lisansını iptal ettiği öğrenildi. Pandemi bahanesiyle aylarca çalışanlarına maaşlarını vermeyen Onur Air'in emekçileri, haklarını aramak için şirket önünde toplanarak eylem yapmıştı.

EKONOMİ 08.06.2022 15:27
Onur Air'in uçuş işletme lisansı iptal edildi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Pandemi döneminde, birçok uçuşunu durduran ve çalışanlarına aylarca maaşlarını vermediği için işçi eylemlerine konu olan Onur Air'in lisansı iptal edildi.

Airport Haber'de yer alan habere göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) hava yolu şirketinin uçuş işletme lisansını dün itibarı ile iptal etti.

İFLASIN EŞİĞİNE GELMİŞTİ

2020 yılında başlayan Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan pandemi sürecinde uçuşlarını durduran Onur Air, pandeminin uzun sürmesi sebebiyle iflasın eşiğine gelmişti.

Hileli iflas ve uçakların icraya verilmesi iddiasıyla da gündeme gelen Onur Air, uzun süredir çalışanlarına ödeme yapmıyordu.

Çeşitli satış süreçleri de geçiren ve bir türlü sonuca varamayan Onur Air, geçtiğimiz Ekim ayında işçilerin gerçekleştirdiği eylemde 8 milyon dolar tutarındaki personel maaşlarını ödeme şartıyla şirketi devredeceklerini söylemişti.

Daha önce şirketten bir pilot, “Sadece hac ve umre için 6 geniş gövdeli uçak 10 yıl boyunca uçak başına her ay 1,5 milyon dolar kazandı. Bu operasyonlarda ben de vardım. Basit hesapla yılda 1 milyar, 10 yılda 10 milyar lira eder. Bu para nerede, neden maaşlarımızı ödemiyorlar" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun