birgün

19° PARÇALI BULUTLU

Onur Yürüyüşü'ne yönelik polis saldırısı hakkında suç duyurusu

GÜNCEL 02.07.2015 15:39
Onur Yürüyüşü'ne yönelik polis saldırısı hakkında suç duyurusu
Abone Ol google-news

LGBTİ Dernekleri, geçtiğimiz Pazar günü Taksim'de 13'üncüsü düzenlenen “LGBTİ Onur Yürüyüşü"ne yönelik polis saldırısı üzerine hukuki süreç başlattı.

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komitesi, Lambda İstanbul LGBTİ Derneği ve Ankara Pembe Hayat LGBTİ Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu dokuz dernek, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, İstanbul Valisi Vasıp Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve saldırı esnasında görev alan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda yetkililerin ve kalabalığa saldıran polislerin yurttaşların "gösteri ve toplanma" haklarını elinden aldığı belirtildi. Duyuruda ayrıca saldırıda yürüyüşe katılanlara yönelik saldırının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11. maddesini de ihlal ettiği vurgulandı.

Dernekler suç duyurusu başvusu öncesi Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

DHA'da yer alan habere göre suç duyurusu için biraraya gelen kalabalık Türkçe ve İngilizce "Buradayız, alışın, gitmiyoruz" yazılı pankart açarak, "Eşcinseller susmayacak" sloganları attı.

'DEVLET YETKİLİLERİ DİN ALİMİ GİBİ...'
Grup adına açıklamayı okuyan Avukat Yasemin Öz yaptığı, LGBTİ bireylerin ve yurttaşların barışçıl bir gösteri için toplandıkları sırada, polisin plastik mermi, biber gazı, tazyikli su ve cop kullanarak hukuka aykırı bir saldırı düzenlediğini vurguladı.

Öz, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun İstanbul Valisi ile yaptığı görüşmeye de göndermede bulunarak, şu ifadeleri kullandı: "İstanbul Valisi yürüyüşün engellemesine Ramazan ayını gerekçe göstermiş. Bu nedenle yürüyüşün iptal edilmesi kabul edilemez. Devlet yetkilileri müslümanların yerine geçip din alimi gibi hangi yürüyüşün Ramazan'da yapılıp yapılamayacağına dair karar veremezler. Ramazan'da yapılırsa toplumun bundan rahatsız olacağını var sayma hakları yoktur. Çünkü yürüyüşün içinde Müslüman, Hristiyan, Yahudi inançlı inançsız bir çok LGBT mevcuttur. Hiç kimse kimsenin hakkında karar alamaz. Hele laik bir devlette din alimi gibi hareket etmelerini hukuk kabul etmez. Bu nedenle hiçbir gerekçe olmadan yürüyüşümüze saldıran ve engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

LGBTİLER VE MÜSLÜMANLAR KARŞIT DEĞİL
LGBTİ aktivistleri ve dernekleri adına avukatları tarafından savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, haftalar boyunca kamuoyuna ilan edilmek suretiyle duyurulan ve basına yansıyan haberler ile de gerçekleşeceği bilinen "LGBTİ Onur Yürüyüşü"nün, İstanbul Valiliği'nce önceden bildirimde bulunulmaksızın engellendiği belirtildi.

Valiliğin hukuka aykırı emri sonucu kolluk kuvvetlerinin kitleye karşı orantısız ve ölçüsüz güç kullandığı vurgulanan dilekçede "Kısacası Valiliğin yürüyüşe ilişkin engellemesi hukuk dışıdır, uluslararası sözleşmeler ve Anayasa başta olmak üzere, gösteri yürüyüşlerini düzenleyen tüm mevzuata ve konuya ilişkin yüksek mahkeme kararlarına aykırıdır" denildi.

Dilekçede ayrıca yürüyüşün engellenmesine Ramazan ayının gerkeçe gösterildiği de belirtilerek "Devlet yetkililerinin Müslümanlar ile LGBTİ' leri karşıt iki grup gibi varsaymaya ne hakkı ne de yetkisi bulunmamaktadır. Bu varsayımın gerçek ile yakından veya uzaktan alakası dahi yoktur. Aksine, LGBTİ örgütler başörtüsü yasağının eşitlik bağlamında kalkması konusunda daimi olarak mücadeleye destek vermişlerdir" ifadelerine yer verildi.

Suç duyurusunda üphelilerin, “Kasten yaralama", “İşkence", “Eziyet", “Kötü muammele, cebir", “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması", “Görevi kötüye kullanma", “Kanuna aykırı emir vermek ve yerine getirmek", “İfade özgürlüğünün kullanımını engelleme", “Toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının kullanımını engelleme" ve “Hürriyeti tehdit" suçlarından yargılanması istendi.

Müstakbel koalisyon ortağınızı iyi tanıyın!

Onur Yürüyüşü'ne polis saldırısı!

Polis saldırmasaydı Onur Yürüyüşü'nde bu basın açıklaması okunacaktı

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol