birgün

23° AZ BULUTLU

SPOR 23.02.2020 21:37
author

Onyekuru fişi çekti hasret sona erdi

Onyekuru fişi çekti hasret sona erdi

Son yılların oyun kalitesi olarak en iyi derbisini izledik. Bu sezon açık farkla en büyük sorunu savunma arkasına kontra toplar yemek olan ve bu problemi sezon başından itibaren bir türlü çözemeyen Fenerbahçe'ye karşı Onyekuru'nun çok ters geleceği barizdi. Bu yüzden Fatih Terim'in Emre Akbaba'yı yedek oturtup Onyekuru ile maça çıkmasını doğru buldum. Yine Belhanda tercihi de, Lemina'nın yokluğunda 4-3-3'e dönülmek zorunda olunduğu için bence doğruydu. Nitekim bu kararlar, maç başından itibaren meyvesini verdi. Onyekuru ilk yarıda çok etkili olsa da, bir o kadar şanssızdı. Özellikle Belhanda'nın ara topunda Onyekuru'nun kaleciyle karşı karşıya kaldığı ilk pozisyon Terim'in A planının doğruluğunu kanıtladı.

Ben Terim'in bu maça 3-4-3 çıkabileceğini ve Seri'yi oynatmayabileceğini de düşünüyordum. Zira savunmadan top çıkarırken son haftalarda kolay top kayıpları yapan Seri, önde sağlam basan Vedat Muriqi, Tolga, Ozan gibi oyunculara kaptırabileceği bir topla gole sebebiyet verebilirdi. Hakkını vereyim, derbide Seri çok iyi oynayarak bu baskıları kırmasını bildi ve beni yanılttı.


Galatasaray derbiye iyi başlayan ve iyi götüren taraftı ama savunmadaki ilk basit hata sonrası, penaltıya sebebiyet verildi. Poker ustası Kruse yine sakinliğinden ödün vermeyerek takımını öne geçirdi. Sonraki dakikalarda ise Galatasaray tekrar oyuna hakimiyetini koydu. Sarı kırmızılılar sezonun 2. yarısında daha etkili duran top kullanan bir ekip görünümündeler ve bunun ödülünü de derbide aldılar. Ömer'in sert ve kavisli ortasına iyi vuran Donk, sakinliği ile derbilerin golcüsü olmaya devam etti.

2. yarının başında Feghouli'nin Mariano'ya yardımı azaldığı gibi iki de top kaybı yapınca Galatasaray o bölgede sıkıntı yaşadı. Fenerbahçe'de Ozan Tufan, mücadele gücü olarak takımına en çok yardım eden isim oldu.

Maçın son 20 dakikasında baskıyı hissetmesi beklenen takım Galatasaray'dı ama tam tersi oldu. Galatasaray'ı 2016'dan beri sahasında yenemeyen Fenerbahçe, son yıllarda yenilmemeye o kadar odaklanmıştı ki, bu da onları geri çeken unsur oluyordu.

Jailson'un son haftalarda seriye bağlayan hatalarından bir diğeri bu maçta tekrarlanınca Falcao çok net bir penaltı ile takımını öne geçirdi. Son sözü söylemek ise maç başından sonuna kadar Fenerbahçe savunmasını hallaç pamuğu gibi atan Onyekuru'ya kalmıştı. Tüm o kaçırdığı gollerden sonra bu kez herkesi çalımlamaya ve topu boş kaleye göndermeye karar veren Onyekuru fişi çekti ve Galatasaray'ın 20 yıllık hasretini sonlandırdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız