birgün

25° AÇIK

DÜNYA 08.09.2018 08:32

Operasyonlara devam

Tahran’daki 3’lü zirve öncesinde Rusya ve Suriye İdlib’e hava harekatı düzenledi

Operasyonlara devam

Suriye’nin orta kesimlerdeki Hama ve kuzeybatıdaki İdlib illerinde Rusya ve Suriye’ye ait savaş uçakları tarafından cihatçıların yoğun olarak bulunduğu bölgeye operasyonlar dün de devam etti. Tahran’da Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin İdlib konusunu görüşmek üzere toplanacağı Üçlü Zirve’ye saatler kala Rus ve Suriye savaş uçakları İdlib’in güneyini vurdu.

Rusya’ya ait 3 ve Suriye’ye ait 2 savaş uçağı İdlib ’in güney kırsalında bulunan Han Şeyhun, Kefr Zeyta, Hebit kasabalarına 7 hava operasyonu düzenledi. Suriye ayrıca bu bölgelere top atışları da gerçekleştirdi. Hava saldırıları ve top atışları sebebiyle bir kişinin öldüğü, birkaç kişinin de yaralandığı belirtildi. Rus keşif uçaklarının sabahın ilk saatlerinden beri bölgeyi terk etmediği kaydedildi.

Kanıt varmış!

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’e ilişkin açıklamalarda bulundu. Bölgede kimyasal silah saldırısı hazırlığı yapıldığına dair birçok kanıt olduğunu ileri sürdü. Afganistan ve Irak’ın işgalinde de benzer iddialarda bulunan ABD’nin temsilcisi Jeffrey “Kimyasal silah hazırlandığına dair birçok kanıt var” dedi. ABD’nin İdlib’de operasyon yapmak için defalarca izin istediğini belirten temsilci, bölgede hava harekatı yapıp yapmayacaklarına ilişkin bilgi vermedi.

Çarpıcı iddia

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, İran, Rusya ve Türkiye liderlerinin İran’da dün gerçekleştirdiği toplantının öncesinde İdlib’e yapılacak olası bir operasyon hakkında konuştu. Zaharova yaptığı basın toplantısında, “teröristlerin halkın İdlib bölgesinden çıkışına engel olduklarını ve onları canlı kalkan olarak kullanacakları”nı söyledi.

Zaharova, ABD’nin Şam’ın kimyasal silah kullanmak istediğine dair kanıtları olduğu açıklamasına da yanıt verdi. Zaharova, Washington’a “Biz teröristlerin planlarına dair kanıt sunduk. Siz de kanıtlarınız varsa bize gönderin” çağrısı yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız