birgün

23° AÇIK

ORC Araştırma yılın son anketinin sonucunu açıkladı: Cumhur İttifakı'na kötü haber

ORC Araştırma, yılın son seçim anketinin sonucunu duyurdu. CHP'nin oy oranı yüzde 25,1 olurken, İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 15,5 oldu. Son dönemdeki kamuoyu araştırmalarında oyları eridiği gözlemlenen Cumhur İttifakı'na bir kötü haber daha geldi. Toplam oy oranı yüzde 40,6 olan Millet İttifakı, yüzde 39,4 oy oranına sahip Cumhur İttifakı'nı geride bıraktı.

SİYASET 30.12.2021 17:26
ORC Araştırma yılın son anketinin sonucunu açıkladı: Cumhur İttifakı'na kötü haber
Abone Ol google-news

ORC Araştırma'nın son seçim anketinin sonucuna göre, Millet İttifakı'nın oy oranı yüzde 40,6 oldu ve yüzde 39,4 oy oranına ulaşan Cumhur İttifakı'nı geçti.

ORC Araştırma, 2021'in son anket sonucunu paylaştı.

Anket 24-27 Aralık tarihlerinde, 41 ilde 3675 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle yapıldı. ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, ankette kararsızların oranının yüzde 14 çıktığını, bu oyların “Kendinizi oy vermeye en yakın hissettiğiniz parti hangisidir?“ sorusuna verilen cevaplara göre dağıtıldığını bildirdi.

Katılımcılara "Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

AKP'nin oy oranı yüzde 30,8 olurken, CHP yüzde 25,1 oy oranına ulaştı. İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 15,5 oldu.

MHP'nin oy oranı yüzde 8,6 olurken, HDP'nin oy oranı ise yüzde 8,3 olarak belirtildi.

Gelecek Partisi yüzde 3,2, DEVA yüzde 3, Saadet Partisi yüzde 1,5, TDP yüzde 1,3, Memleket Partisi yüzde 1,2 ve diğer partilerin oy oranı yüzde 1,5 oldu.

Ankete göre Millet İttifakı'nın toplam oy oranı yüzde 40,6 oldu ve 39,4 oy oranına sahip Cumhur İttifakı'nı geride bıraktı.

orc-arastirma-yilin-son-anketinin-sonucunu-acikladi-cumhur-ittifaki-na-kotu-haber-961701-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol