birgün

13° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 04.06.2021 14:27

Ordu'da 15 milyon liraya mâl olan ancak şehir hastanesi yapılacağı gerekçesiyle yıkılan botanik park, otlak oldu

AKP'li belediye, Ordu'nun merkez ilçesi Altınordu'ya bağlı Eskipazar mevkiinde, 2016 yılında 15 milyon TL maliyetle Botanik Park inşa etti. Parkın “şehir hastanesi yapılacağı” gerekçesiyle yıkılmasının ardından bu projeden de vazgeçilince atıl hale gelen Botanik Park, harabeye döndü. Ordulu doğaseverler yaşanan duruma tepki göstererek bölgenin yeniden düzenlenmesini talep etti.

Ordu'da 15 milyon liraya mâl olan ancak şehir hastanesi yapılacağı gerekçesiyle yıkılan botanik park, otlak oldu

Ordu'da AKP'li belediyenin, 2016 yılında 15 milyon TL'ye mal ettiği 116 dönümlük Botanik Parkı’nı “şehir hastanesi yapılacağı” gerekçesiyle yıkmasının üzerinden 5 yıl geçti. Ordulu doğaseverler, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, parklarının harabeye dönmesine tepki gösterdi. Hayvanların otlama alanı haline dönüşen bölgenin yeniden düzenlenerek halkın kullanımına açılabileceğini söyleyen Ordulular, "Burası rant, birilerine peşkeş çekme anlamında düşünülmemeli. Ordu'nun yeşil, nefes alınabilecek bir alana gereksinimi var. Burası, millet bahçesi diye övünüyorlar, işte size alan. Bir yer aramaya gerek yok" dediler.

ANKA’da yer alan habere göre, Ordu'nun merkez ilçesi Altınordu'ya bağlı Eskipazar mevkiinde, AKP'li belediye; 2016 yılında 15 milyon TL maliyetle Botanik Park inşa etti. Park, “şehir hastanesi yapılacağı” gerekçesiyle yıkıldı. Ancak daha sonra, şehir hastanesinin Botanik Park arazisinin üzerine yapılmasından vazgeçildi. Hastanenin, Ordu Üniversitesi tarafından tahsis edilen alan üzerine yapılması planlandı. Yıkılıp atıl hale gelen Botanik Parkta ise 5 yıldır havyanlar otluyor.

‘15 MİLYON TL ÇÖPE GİTTİ’

5 yıldır atıl bırakılan parklarının akıbetini merak eden Ordulular, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Botanik Park yeniden düzenlenmesini istedi. Parkın içindeki havuzların kırık olduğunu, yolların bozulduğunu, yoğun yağış olduğunda ise sular altında kaldığını belirten Ordulu doğaseverler, harcanan 15 milyon TL'nin çöpe gittiğini söyledi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, parkın yıllardır hayvanların otlama alanı olarak kullanıldığını belirtti. Botanik Park'ın Ordu'da yeşil alan oluşturmak için yapıldığını vurgulayan Gönül, "Parkın yok edilmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Yani Botanik Park, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'ne 5'inci kez hayvan otlağı olarak kullanılmaya devam ediyor. Şehir hastanesi yapılacağı söylenerek yıkılıp çöplük haline getirilen bu arazinin, hastanenin buraya yapılmayacağı kesinleşti" dedi.

Botanik Park'ın akıbeti konusunda sessiz kalınmasını kabul etmediklerini söyleyen Gönül, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde şöyle seslendi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Millet Bahçesi projesi yapmaya çalıştığı, algı yanıltması yarattığını biliyoruz. Millet Bahçesi için yer aramaya gerek yok. Bu alan çığlık atıyor. Yeniden nefes alınacak bir yeşil alana dönüştürülmelidir. Bu alanın botanik park yapılması için harcanan milyonlarca lira çöpe gitti. Harcanan para 15 milyon TL. 5 yıl önceki 15 milyon TL çöpe gitti."

‘HESABI SORULMAYACAK MI?’

Gönül, Botanik Park'ın yıkım nedeninin şehir hastanesi olduğunu, fakat hastanenin başka bir bölgeye yapıldığını ifade ederken, "Plansız, programsız girişimlerle verilen zararın hesabı sorulmayacak mı? ORÇEV olarak, bu alanın tekrar yeşil alan yapılmasını istiyoruz. Burayı yıkanlar 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle göstermelik gün kutlamaları yapacaktır. Bizler Dünya Çevre Günü nedeniyle bir kez daha yapılan yanlışın, verilen zararın anımsatmak istedik. Onlar bunu unutturmak isteseler de her fırsatta anımsayacağız" dedi.

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, parkın 5 yıl önce şehir hastanesi yapılması planlanarak yıkıldığını hatırlattı. Özbucak, "Burası yemyeşil, Ordu için yaşanabilir bir yer yapılmıştı. Fakat şehir hastanesi efsanesiyle burayı projesiz, plansız yıktılar. Yıkılmış yerleri görüyorsunuz. Havuz yapmışlar, havuzun içi taş. Arka tarafta ağaçlar, çiçekler vardı, söktüler. Büyük bir para harcandı buraya. Harcanan paranın da kimse hesabını vermiyor" dedi.

Parkın 5 yıldır atıl bir şekilde durduğunu ve gelecekte nasıl değerlendirileceğini de kimsenin bilmediğini söyleyen Özbucak, "Bir vatandaş var, arkada gördüğünüz hayvanların sahibi. Buraya geliyor, hatta biraz önce bize 'benim özel alanım burası, artık hayvan otlatma yerim oldu, siz benden izin almadan neden giriyorsunuz' diye espri yaptı. Böyle bir komedi yaşıyoruz" diyerek alanın tekrar yeşillendirilmesi, Ordulular'ın sosyal faaliyetlerini yaptığı bir parka dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

‘MİLLET BAHÇESİ DİYE ÖVÜNÜYORLAR, İŞTE SİZE ALAN’

Ordu'nun büyüdüğünü, geliştiğini dile getiren Özbucak, "Burası ranta, birilerine peşkeş çekme anlamında düşünülmemeli. Ordu'nun yeşil, nefes alınabilecek bir alana gereksinimi var. Burası, millet bahçesi diye övünüyorlar, işte size alan. Bir yer aramaya gerek yok" diyerek çağrı yaptı.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra da şunları söyledi:

"Atıl bırakılması, durumunu koruması, bölgeye yaşayan insanlar olarak ülkenin paralarının heba edildiği bir alana dönüşmüş olması bizleri fazlasıyla rahatsız ediyor. Maalesef biz Karadenizli olarak doğasına saldırılan, taş ocaklarıyla, ihtiyaç olmayan enerji ile hidroelektrik santrallerle (HES) her türlü tahribata maruz kalan bir bölgede yaşayanlar olarak içinde bulunduğumuz bu durum bizleri fazlasıyla acıtıyor, üzüyor. Bu tür projelerin plansız, programsızca, yapılanların da bundan hesap verme yolunun açılması konusundaki ısrarlarımızı sürdüreceğiz."

ORÇEV Denetleme Kurulu Başkanı Haluk Türkmen, parkın Ordulular için sportif, kültürel alan olan yeniden düzenlenerek halka açılması gerektiğini belirtti. Parkın yanından Civil Irmağı geçtiğini ifade eden Türkmen, "Bu Civil Irmağı yatağını da kullanarak su sporlarının da yapılabileceği bir alanı buraya dahil etmek mümkün. Hem gençlerimizin hem halkımızın geniş amaçlı faydalanabileceği su sporlarının olduğu, futbol, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları, kafeterya, kütüphanelerin olduğu bir alan olarak düşünüyorum. Böylesinin Ordu'ya daha yararlı olabileceği inancındayım" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol