birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 13.09.2016 13:29

Ordu'da 2 bin 100 yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu

Ordu'da 2 bin 100 yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu

Ordu'da 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Ana Tanrıça'nın tahtta otururken tasvir edildiği 1 metre 10 santim yüksekliğindeki heykel, Türkiye'nin dikildiği yerde bulunan ilk eseri. Uzmanların incelemeye aldığı heykel daha sonra müzeye nakledilecek.

2 bin 100 yıllık

Ordu'da 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen tahtta otururken tasvir edilmiş mermerden Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. 1 metre 10 santim yüksekliğindeki heykel, Karadeniz'de bu haliyle bulunan ilk önemli eser.

Kazılar 4 yıldır sürüyor

Ordu'nun Altınordu ilçesinde MÖ 120 - MÖ 63 yıllarında hüküm süren Pontus Kralı 6. Mithridates dönemine ait eserler, 4 yıldır süren kazı çalışmalarıyla gün ışığına çıkıyor.

Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt ve ekibi kazıyor

Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt'un başkanlığında 25 arkeolog tarafından yürütülen kazılarda, Kurul Kalesi'nin de bu döneme ait bir yapı olduğu belirlendi.

Ana Tanrıça tahtta otururken

Kazıda 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 1 metre 10 santim yüksekliğinde Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Kibele'nin tahtta otururken tasvir edildiği mermerden yapılmış heykel uzmanlar tarafından inceleme altına alındı.

'Bu haliyle bulunan ilk eser'

Hellenistik döneme ait mermerden heykelin durumunun araştırıldığını belirten Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, "Kibele heykeli Karadeniz'de bu haliyle bulunan ilk önemli eser" dedi.

İnceleme altında

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, "Heykelin müzeye naklini gerçekleştirmek üzere konservasyon önerisi için Trabzon Restorasyon ve Konservasyon Bölge Müdürlüğü'nden bir uzman geldi inceleme yaptı. İstanbul'a gönderilmek üzere heykelden numuneler aldı. Heykel inceleme bitince uzmanlar eşliğinde müzemize nakledilecek" diye konuştu.

Bölgenin önemi artacak

Toparlak, ayrıca 2 bin 300 yıllık tarihin ortaya çıkarılmasıyla Kurul Kalesi yerleşkesinin ziyaretçi akınına uğramasını beklediklerini, arkeolojik kazılar ile restorasyon çalışmalarının tamamlanmasından sonra bölgenin büyük önem taşıyacağını dile getirdi. (CNN Türk)

ordu-da-2-bin-100-yillik-ana-tanrica-kibele-heykeli-bulundu-185518-1.ordu-da-2-bin-100-yillik-ana-tanrica-kibele-heykeli-bulundu-185519-1.ordu-da-2-bin-100-yillik-ana-tanrica-kibele-heykeli-bulundu-185520-1.ordu-da-2-bin-100-yillik-ana-tanrica-kibele-heykeli-bulundu-185521-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol