birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Ordu’da deniz dolgu planı bilirkişi raporu: ‘ÇED gerekli değildir’ kararı doğru değil

Ordu’da Melet Irmağı ve Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesine dair bilirkişi raporunda ‘ÇED gerekli değildir’ kararının doğru olmadığı belirtildi.

ÇEVRE 08.05.2022 13:13
Ordu’da deniz dolgu planı bilirkişi raporu: ‘ÇED gerekli değildir’ kararı doğru değil
Abone Ol google-news

Ordu’da Melet Irmağı ve Turnasuyu Irmağı arasında deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı açılan davada bilirkişi raporu dosyaya sunuldu. Bölgede yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda kararın uygun olmadığı ifade edildi.

Bilirkişi raporuna ilişkin Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu adına yapılan açıklamada Ordu Büyükşehir Belediyesinin (OBB) hazırladığı projenin kamu yararı gözetmediği vurgulanarak, "Ordu Büyükşehir Belediyesi Rıhtım ile Turnasuyu Irmağı arasındaki alanda deniz dolgusu ve kıyı düzenlemesi adı altında kamu yararı olmayan parça parça projeler yaparak, denizi yok ederek halkın denize ulaşımını ortadan kaldırıyor.

OBB’nin deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projelerine açtığımız davaları kazandık. Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasındaki yeni projenin de diğerlerinde olduğu gibi halkın denize ulaşımını engelleyen, denize zarar veren proje olduğunu belirterek alınan ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı dava açtık. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti yerinde yaptıkları incelemenin raporunu mahkemeye ilettiler. Hazırlanan rapor haklılığımızı bilim insanları görüşüyle de kanıtladı" denildi.

"BELEDİYE DAHA ÖNCEKİ KARARLARA DA UYMUYOR"

Kıyı dolgularıyla ilgili kazandıkları iki dava olduğunu ve Ordu Büyükşehir Belediyesinin bu kararlara uymadığı vurgulanan açıklamada, “Şimdi sıra mahkemede. Mahkeme gün verecek ve duruşmalı mahkeme olacak. Mahkemenin bilirkişi heyeti raporunu dikkate alarak karar vereceğini umuyoruz. Son karar mahkemenin. Deniz dolgusu ve kıyı dolgularıyla ilgili kazandığımız ancak Ordu Büyükşehir Belediyesinin uymadığı diğer davalar lehimize sonuçlandığı için aynı özellikte olan bu davanın da lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz. Bilirkişi heyeti raporunun sonunda ‘Ordu Büyükşehir Belediye tarafından yapılması planlanan “Kıyı Boyu Bisiklet ve Yürüyüş Yolu” projesi ile ilgili olarak Ordu Valiliğince verilen ‘Çevresel etki değerlendirme gerekli değildir’ kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüş ve kanaatindeyiz’ denilmektedir. Bu rapor bizim haklılığımızı kanıtladı” denildi.

DAHA ÖNCEKİ PROJELER DE İPTAL EDİLMİŞTİ

Ordu Büyükşehir Belediyesinin Altınordu ilçesinin Cumhuriyet, Gülyalı ilçesinin Turnasuyu Mahallelerini kapsayan deniz dolgusu ve kıyı düzenleme, yürüyüş ve bisiklet yolu adıyla hazırladığı proje için Ordu Valiliği “ÇED gerekli değildir” kararı vermişti. Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) proje ile denize zarar verileceği, ekolojik korumanın olmadığı gerekçesiyle “ÇED gerekli değildir” kararının bozulması için Ordu 2. İdare Mahkemesine dava açmıştı. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti proje alanında incelemede bulunmuştu. ORÇEV tarafından daha önce deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projeleri hakkında açılan davaların tümünde olumsuz görüş verilmiş ve mahkeme bilirkişi raporlarını gözeterek “ÇED gerekli değildir” kararlarını iptal etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun