birgün

20° HAFİF YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 27.10.2020 13:09

Ordu’da madenlere karşı çıkanlara biber gazlı müdahale: 10 kişi gözaltında

Ordu’da madenlere karşı çıkanlara biber gazlı müdahale: 10 kişi gözaltında


GÖKAY BAŞCAN

Ordu Ünye’de maden sondaj çalışmasına karşı çıkan köylüler gözaltına alındı. Şirket yetkilileri ile bölgeye gelen jandarma köylülere biber gazıyla müdahale etti. Köylerinde maden çalışması istemediğini belirten bölge halkı bir süre jandarma tartıştı. Tartışma üzerine 10 köylü gözaltına alınırken birçok yurttaş biber gazından dolayı zor anlar yaşadı.

Gözaltıların ardından şirket bölgede sondaj çalışmasına başladı.

Gözaltına alınanlardan Yaşar Öztürk BirGün’e konuştu. Toplamda 10 kişi gözaltına alındıklarını aktaran Öztürk, yaşananlarla ilgili bilgi verirken jandarma tarafından telefonuna el konuldu. Öztürk, telefonuna el konulmadan önce gözaltına alınan isimlerden sadece 3 kişinin ismini verebildi: Yüksel Beşli, Ali Öztürk, Yaşar Öztürk.

SONDAJ İZNİ YOK

Daraktağ ve Çipdem köyleri arasında ve Üçpınar köyünde sondaj çalışması yapmak isteyen şirketi, bölge halkı engellemişti. Yurttaşların tepkisiyle karşılan şirket yetkilileri alanı terk etmişti. Şirket daha sonra bölgeye birçok kez jandarmayla birlikte gelmişti.

Bölge halkı CİMER’e yaptıkları başvuruda bölge sondaj izni alınmadığını öğrendiklerini aktarmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol