Ordu'daki selde 809 ton fındığın zarar gördüğü belirlendi

Ordu'da 1 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Selde, 4 bin 426 çiftçiye ait 43 bin 476 dekar alanda 809 ton fındığın zarar gördüğü, 328 kovandaki arılarla, 5 sığır, 480 kanatlı hayvan ve bir alabalık havuzundaki balıkların da öldüğü saptandı.

Kentte, önceki hafta, 24 saatte metrekareye 108 kilogram yağış düşmesiyle özellikle Ünye, Fatsa, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde yaşanan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Valilik tarafından oluşturulan Zarar Tespit, Hasar Tespit ve Jeolojik Etüt Komisyonu tarafından yapılan çalışmalarda; Fatsa, Ünye, Çaybaşı, İkizce ve Perşembe'de 55 ev, 51 iş yeri, 11 aracın zarar gördüğü, 75 binanın hasarlı, 7'sinin orta hasarlı, 13'ünün ise ağır hasarlı olduğu belirlendi.

809 TON FINDIK ZARAR GÖRDÜ

Felakette ayrıca, 4 bin 426 çiftçiye ait 43 bin 476 dekar alanda 809 ton fındığın zarar gördüğü, 328 kovandaki arılarla, 5 sığır ve 480 kanatlı hayvan ve bir alabalık havuzundaki balıkların da öldüğü saptandı. Perşembe Medreseönü'nde hasar gören balıkçı barınağının temizlenmesi için Tersaneler Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen gemiyle çalışmalar devam ederken, bir yandan da denizde kalan balıkçı teknelerinin kurtarılmasına başlandı. Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi'nde heyelanda hasar görerek tahliye edilen 18 evin ise yıkılacağı belirtildi. Konut sahiplerine kiralık ev temin edilerek maddi destek sağlandığı bildirildi.

ÇÖKEN KÖPRÜDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Ünye'deki sel felaketinde en fazla hasarın Çaybaşı ve İkizce bölgesinde olduğu tespit edilirken, aşırı yağış sonucu çöken Karadeniz Sahil Yolu'nun geçtiği Cevizdere Köprüsü'nde de onarım çalışmaları sürüyor. Trafik tek şeritten kontrollü verilmeye devam ediyor.

(DHA)