birgün

13° AÇIK

EGE'DE BİRGÜN 10.10.2019 11:27

Örenli berberden kültür hizmeti

Örenli berber Kıvanç Başkan Muğla'dan Ağrı'ya, Aydın'dan Batman'a kadar pek çok ilde düzenlediği kampanyalarla kitaplık kurulmasına öncülük etti

Örenli berberden kültür hizmeti

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Muğla'nın Milas ilçesinin Gökova körfezi kıyısındaki Ören beldesinde berberlik yapan Kıvanç Başkan, düzenlediği kampanyalarla Milas’ta ve Muğla dışındaki illerde bazı okullara gönderdiği kitaplarla kitaplık oluşmasını sağlayarak, önemli bir kültür hizmetinin gerçekleşmesine öncülük ediyor.

Berber Kıvanç Başkan, ilk olarak yetişkinlerin okuması için evindeki kitapları işyerine getirdiğini, tıraş olmak için bekleyenlerin okuduğunu, evlerine götürerek okuduklarını sonra diğer kitaplarla değiştirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Sonra aynı yöntemi tıraş olmak için gelen çocuklar için uyguladım. Kızımın kitaplarını getirdim. Çocuklar bunu alıyor, bitirince yenisini almak için geliyordu. Sonra bu geliş gidişler artınca, bu hizmeti çocukların ayaklarına götürmek istedim. Okullarına kitaplık kurma çalışmalarını başlattım. Ören merkez ve çevresindeki Alatepe, Kultak, Pinar, Dağpınarı, Türkevleri, Çökertme ve Bozalan köylerindeki okullara kitaplık kurdum. Hatta market ve kıraathanelerde bile kitaplık oluşturduğum oldu.”

Bu kültür hizmetini Muğla dışındaki illere de genişletmek isteyen Berber Başkan, kitap bağış kampanyası için bir proje hazırladığını, projesini notere de onaylattığını belirterek konuşması şu şekilde sürdürdü: “Noter onaylı projemi kitap bağış desteği için üniversiteler ve çeşitli kurumlara gönderdim. Fakat onlardan destek göremedim. Benim bu çalışmamı duyan Aytül Akal, Mavisel Yener, Niran Elçi gibi yazarlar kitap gönderdiler. ODTÜ mezunları da kitap desteğinde bulundu. Bu kitapları Ağrı, Aydın ve Batman illerine gönderdim ve o illerin köy okullarında kitaplıklar oluştu. Ağrı iline gönderdiğim 3 bin 500 kitapla üç noktada kitaplık oluşturuldu. Bugüne kadar 20 bin kitabın toplanmasını ve dağıtımını gerçekleştirdim.”

Berber Kıvanç Başkan, sadece okullara kitap bağışıyla yetinmeyerek, gitar, bateri gibi müzik aletleriyle mikroskop vb. laboratuvar malzemelerinin de okullara bağışlanması için çalışma yürüttüğünü ifade ederek, öğrencilere yönelik bu çalışmalarının amacını şöyle açıkladı: “Öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri, daha bilgili olabilmeleri, daha nitelikli insan olmaları için bu çalışmalara başladım. Kurtuluşumuzun çok kitap okumak ve bilinçlenmekten geçtiğine inanıyorum. Olumlu geri bildirimler aldığım zaman çok mutlu oluyorum” dedi.

Üç yıldır bu kültür hizmetini sürdürdüğünü, kargo ücretlerini kendisinin karşıladığını, bazen dükkânını kapatarak köylere gittiğini, ilk zamanlarda kitaplıkları bile kendisinin aldığını ifade eden Berber Başkan, bu işi severek yaptığını, köy çocuklarının kültürel gelişimine kendisini adamış bir insan olduğunu belirterek sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Keşke imkânım olsa da daha iyisini yapabilsem. Daha çok köy okuluna ulaşabilsem. Bu proje sayesinde çocuklar farklı kitapları okuyabiliyorlar. Bunların içinde Çocuk dünya klasikleri, Bilim adamlarını anlatan kitaplar ve Çocuk hikâye kitapları bulunuyor. Kitaplarımı okuyan bir öğrencinin teşekkürü bana yeter. Kitap okuyan öğrencilerin ufukları açılıyor, yaşam kalitesi artıyor, başarı düzeyi yükseliyor. Çocuklar bizim geleceğimiz, onlar bizim umudumuz, her şeyimiz! Kampanyamız devam ediyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız