birgün

15° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 10.12.2018 09:56

Organik zeytinciliğe kalker ocağı tehdidi

Organik zeytinciliğe kalker ocağı tehdidi

HABER MERKEZİ

İzmir Urla’da planlanan taşocağı için verilen ÇED gerekli değildir kararı halkın tepkisini çekiyor. Urla’nın önemli dağköyü olan Kadıovacık’ta yapılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi bölge için büyük tehdit oluşturuyor. Bölge doğası bakımından oldukça önemli. Sertifikalı olarak organik zeytincilik ve zeytinyağcılık yapılan köy, yeraltı suları bakımından, endemik bitki türü sayısı bakımından ve genç çam ağaçlarının sıklığı bakımından dikkat çekiyor. Maden ocağı açılırsa büyük bir kıyıma uğrayacak olan köyde, hava kalitesi de madenin çıkaracağı toz sebebiyle oldukça düşecek. Madenin yıllık 390 bin ton kapasiteli olması planlanıyor.

Madene karşı hukuki süreç başlatan Kadıovacık halkı, dün temsili olarak ‘halkı bilgilendirme toplantısı’ da toplantısı yaptı. Madenin ortaya çıkaracağı tahribiatın ve yürütülecek sürecin konuşulduğu toplantı geniş bir katılımla yapıldı. Urla Kent Konseyi Çevre Grubu’nun ve bölgedeki diğer çevre örgütlerinin de katılım gösterdiği toplantı sonrası BirGün’e konuşan Ali Yanar isimli yurttaş, madene tepki gösterdi. “Bu topraklarda kuşların türküsü söylenmeli toprağın tozun ahı değil” diyen Yanar, “Ne olursa olsun mücadele edeceğiz. Burası adeta bir cennet, nasıl kıyarlar! Kalker ocağı demek organik tarımın burda yapılamaması demek. Bu kirlilik ve toz kaynaklı kalker ocağını asla istemiyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız