birgün

12° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 22.08.2020 09:07

Örgün eğitimde hafız atağı

MEB ve Diyanet ortaklığıyla hayata geçirilen, ‘Hafızlık Projesi’ kapsamına alınan ortaokul sayısı 195’e ulaştı. Öğrencilerin hafızlık eğitimi için bir yıl kayıtlarını dondurarak Kuran eğitimi aldığı projede 36 liseye de pekiştirme görevi verildi.

Örgün eğitimde hafız atağı

Mustafa M. Bildircin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ve dini eğitim uygulamalarının son halkası olan ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi Protokolü’ kapsamına alınan ortaokul sayısı 195’e ulaştı.

Bu okulların ders müfredatı, ‘Kuran eğitimine göre’ yeniden düzenlendi. Ülke genelinde 195 imam hatip ortaokulu örgün eğitimin yanında hafızlık programı uygularken ‘Hafızlık pekiştirme’ programı uygulanan Anadolu imam hatip lisesi sayısı da 36’ya yükseldi.

Altıncı sınıfta Türkçe, sosyal bilimler ve matematik dersi alacak öğrencilerin hafızlık eğitimi için kayıtları dondurarak bir yıl boyunca Kuran eğitimine alınması kararlaştırıldı.

PROJEYE 53 YENİ OKUL

Örgün eğitimin yanında hafızlık projesi uygulayacak ortaokullar, “A, B, C” harfleri altında üç kategoriye ayrıldı. MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, hafızlık projesi uygulayan ortaokullara 2020-2021 eğitim öğretim yılı için yeni 53 okul daha eklendi. Toplam sayı 195’e ulaşırken İstanbul’da 30, Ankara’da 10, İzmir’de ise 4 ortaokul proje kapsamına alındı.

AZAMİ ÖRGÜN EĞİTİM

Proje kapsamında hazırlanan tanıtım dosyasında, hafızlık eğitimine erken yaşlarda başlanılmasının öğrenmeyi kolay ve kalıcı hale getirdiği belirtiliyor. Planlamaya göre, hafızlık eğitiminin 5 ve 6’ncı sınıflarda tamamlanması, 7 ve 8’inci sınıflarda ise pekiştirilmesi planlanıyor. Projenin amacı da “Milli, manevi, ahlaki, kültürel ve insani değerlerin içselleştirilmesinde Kuran ayetlerinin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanılması” ve “Öğrencilerin okul ortamından, aileden ve sosyal çevreden uzun süre uzak kalmadan örgün eğitimden azami düzeyde yararlanarak hafızlık eğitimi almaları” şeklinde açıklanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol