birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.05.2020 18:21

Örgütüne bile karar veremediler

Örgütüne bile karar veremediler

HABER MERKEZİ

Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Gazi Çağlar hakkında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili AKP’yi eleştirdiği tweetleri nedeniyle Yozgat Sorgun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı. Ancak savcılık, barış bildirisi imzacısı da olan akademisyen Prof. Dr. Gazi Çağlar hakkında düzenlenen iddianamede örgüte karar veremedi!
‘FETÖ/PDY terör örgütü’ ve ‘PKK-KCK’ propagandası yapmakla suçlanan Prof. Çağlar, hakkında dava açıldığını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Savıclığın üç yıl boyunca ‘hangi örgüte’ üye olduğunu açıklayamadığını belirten Çağlar, "Şimdi hukuka aykırı ek iddianame düzenlemişler. ‘FETÖ/PDY terör örgütü’ ve ‘PKK-KCK’ propagandası yapmakla suçluyorlar” dedi.

Kendisinin Marksist bir bilim insanı olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Çağlar "Bana yapılan uygulama muhaliflere cadı avının parçası. Hedef susturmak, susmayacağım” tepkisini dile getirdi.

İddianameyi kabul eden Yozgat 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan yargılama sürecinde mahkemeye başvuran Çağlar’ın avukatı Sercan Aran, “iddianamede hangi terör örgütünün propagandasının, hangi paylaşımda ve ne şekilde yapıldığına ilişkin hiçbir açıklama olmadığını” belirterek, “iddianamenin savunma yapmaya elverişli olmadığını” söyledi.

Yargılamayı devam ettiren mahkeme, 8. celsede sürpriz bir karar alarak, “Sorgun Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılarak, sanığın hangi paylaşımlarının propaganda suçunu oluşturduğuna ilişkin ek iddianame düzenlenmesini istenilmesine” karar verdi.

Aran, “CMK’de ek iddianame düzenlenmesi gibi bir müessesenin olmadığını” ifade ederek, “Yani mahkeme, derhal beraat kararı verilmesini gerektirir bir halin var olduğunu kabul etse de bu kararı vermek yerine, hukuka aykırı olarak ek iddianame talep ederek, cezalandırmak amaçlı olarak, yeni isnatların ileri sürülmesini talep etmektedir. Bu husus adil yargılanma ilkesi başta olmak üzere ceza muhakemesi hukukunun ilkelerine bütün olarak aykırılık teşkil etmektedir” dedi. Ancak mahkeme, bu itirazı reddetti.

İKİNCİ İDDİANAME

Sorgun Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemenin talebi doğrultusunda Çağlar hakkında aynı tweet’lerden dolayı ikinci bir iddianame hazırladı. Aran, “hukuka aykırı olarak ek iddianame düzenlendiği gerekçesiyle” mahkeme heyetini ve savcıyı HSK’ye şikâyet etti. Bu arada duruşma tarihi 2 Eylül olarak belirlendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız