birgün

30° AZ BULUTLU

Orhan Bursalı, Cumhuriyet’in Soylu’ya verdiği yanıtı ‘İş kazası’ olarak değerlendirdi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı, gazetesinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği yanıtı “İş kazası” olarak değerlendirdi. Bursalı, bu yorumu çalışanların paylaşmadığını belirtti.

MEDYA 25.05.2021 09:47
Orhan Bursalı, Cumhuriyet’in Soylu’ya verdiği yanıtı ‘İş kazası’ olarak değerlendirdi
Abone Ol google-news

MEDYA SERVİSİ

Cumhuriyet gazetesinin yazarlarından Orhan Bursalı, bugünkü köşesinde, Cumhuriyet’in geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösteren sözlerine yönelik yaptığı ve içinde gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın görev yaptığı dönemi eleştiren ifadelerin yer aldığı açıklamayı değerlendirdi.

Bu yorumu çalışanların paylaşmadığını belirten Bursalı, söz konusu yorumu bahane ederek Cumhuriyet’i ‘kötü niyetli’ dedikoduların içine atmaya çalışanlara üzüldüğünü kaydetti.

Bursalı, açıklamadaki bölümü ‘İş kazası’ olarak tanımlayarak “Yazıişleriyle, habercileriyle, köşe yazarlarıyla bir bütün gazete” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

‘GAZETEYİ KÖTÜLEMEK İÇİN FIRSAT KOLLLAYANLAR İŞBAŞINDA’

“Demokrasi, laiklik, Atatürk devrimleri, insan hak ve özgürlükleri, kadın ve çocuk hakları, insanca çalışma ve yaşama hakları, ülkenin bütünlüğü.. Tüm bu ve benzer konular, gazeteyi yapanların ruhudur.

Emekten, haktan, hukuktan, adaletten dayanışmadan yana..

Bu kadro hiçbir diktatörlükle uzlaşmaz, hiçbir yasa tanımazlığa göz yummaz, ister cumhurbaşkanı ister bakan olsun, hiçbirinin hukuk tanımaz yasadışı baskısına boyun eğmez.

Haberde dürüsttür, olabildiğince tarafsız olmaya çalışır.

Kaç yıldır yazıişleri, tüm çalışanları ve köşe yazarlarıyla Cumhuriyet bu anlayışıyla, okurunun, sizlerin karşısına çıkıyor. Gazeteye canını, ruhunu veren bu kadrodur.

En azından ben Cumhuriyet’in bu yapısını önemserim. Ötesini berisini değil.

Çalışanların paylaşmadığı bir cümlelik yorumu bahane ederek Cumhuriyet’i en hafif deyimiyle kötü niyetli dedikoduların içine atmaya çalışanlara bakıyorum ve üzülüyorum.

Gazeteyi eskiden beri kötülemek için fırsat kollayanlar işbaşında.

Cumhuriyet okuru sapla samanı birbirine karıştırmayacak kadar özgür düşüncelidir.

O, gazetesini ele alınca, haberlerine, köşe yazarlarının bağımsızlığına, özetle esas gazetesine bakacaktır.

Bu yapısıyla uyuşmazlık içinde olan, bu tür “iş kazası” denebilecek cümlelere de takılmayacaktır.

Gazete çalışanlarının direncini görünce böyle bir yazı yazmak ve gazetenin havasını yansıtmak ihtiyacını duyduğumu belirteyim. Benden başka da kimseyi bağlamaz...”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun