birgün

19° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 02.06.2020 23:50

Orhan Kemal ölümünün 50'nci yıldönümünde anıldı

Türk edebiyatına yön veren kalemlerden Orhan Kemal, hayata veda edişinin 50’nci yıl dönümünde Cibali’deki evinin önünde anıldı

Orhan Kemal ölümünün 50'nci yıldönümünde anıldı

HABER MERKEZİ

Türk edebiyatında toplumcu gerçekçiliğin öncü isimlerinden, büyük usta Orhan Kemal, hayata veda edişinin 50’nci yılında da unutulmadı.

Orhan Kemal’in İstanbul Fatih’te bulunan Cibali’deki evinin önünde anma etkinliği düzenleyen edebiyatseverler, yaptıkları açıklamada “Orhan Kemal önemli bir değerimizdi. Bize bıraktığı mirası bizim de geleceğe aktarmamız gerekiyor” dedi.

orhan-kemal-olumunun-50-nci-yildonumunde-anildi-739150-1.

‘DURAĞA İSMİ VERİLMELİ’

Kemal’in Cibali’de bakımsız kalan evinin restore edilerek kütüphane ya da müze yapılmasını talep eden edebiyatseverler Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattının Cibali durağının adının “Cibali Orhan Kemal Durağı’’ olması gerektiğini belirtti.

Adana’da 1914 yılında dünyaya gelen Orhan Kemal, toplumcu eserleriyle Türk edebiyatına büyük bir iz bıraktı.

Öykü, roman, oyun gibi alanlarda birçok eser yazan Orhan Kemal, Murtaza, Hanımın Çiftliği ve 72. Koğuş gibi eserleriyle ses getirdi.

Eserleri günümüzde de en çok okunanlar arasında yer alan yazar, 2 Haziran 1970’te Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yaşamını yitirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız