birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.10.2015 13:25

Orhan Pamuk: Sorumlu Erdoğan

Ülkedeki güvensiz atmosferden Erdoğan’ı sorumlu tutan Orhan Pamuk, iç savaş çıkmasından duyduğu endişeyi İtalya’nın La Repubblica gazetesine verdiği demeçte dile getirdi.

Orhan Pamuk: Sorumlu Erdoğan

Nobelli yazar Orhan Pamuk, İtalya’nın La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de giderek artan istikrarsızlığı, AKP'nin haziran ayındaki seçimlerde tek başına iktidara gelememesiyle ilişkilendirdi.

“Seçimlerdeki yenilgi Erdoğan'ı öfkelendirdi” Pamuk, ordu ile PKK arasında son dönemde yeniden başlayan çatışmaları da aynı nedene bağladı: “Erdoğan, başkanlık rejimine oy vermeleri konusunda Kürtleri ikna edemedi. Bu nedenle 1 Kasım'da yeniden sandığa gitmeye karar verdi. Ancak ne hükümet ne de ordu gidişattan memnun ve her iki taraf Kürt hareketine karşı savaşa kaldığı yerden devam etme konusunda mutabık kaldılar.”

İç savaş olasılığı
İç savaş konusunda endişeleri olup olmadığı sorulan Pamuk, “Kesinlikle bundan korkuyorum. Özellikle 1970'lerde İstanbul'un sokakları sağ ve solcular arasında büyük çatışmalara sahne oldu. 35 yaş üzerindeki herkesin bu döneme ait korkunç anıları var ve hiç kimse o döneme geri dönmek istemiyor” dedi.

Pamuk, “Tüm ülke onun (Erdoğan'ın) hesaplarını anladı. Başta IŞİD ile savaşan uluslararası koalisyonun parçası olmak istemedi. Daha sonra Amerikalıların ondan istediğini yapmaya razı oldu ancak aynı zamanda Kürtleri de bombalamaya başladı” ifadelerini kullandı.

İnsanlar şokta
Pamuk sözlerine noktayı şöyle koydu: “İnsanlar şaşırdı, şokta. Barış içindeki bir ülke bir anda kendini hem IŞİD ile hem de Kürtlerle savaşta buldu. Türkiye için endişeleniyorum çünkü biliyorum ki sonunda Erdoğan ne pahasına olursa olsun tek başına yönetmek istiyor. Gücü paylaşmak istemiyor.” (Deutsche Welle Türkçe)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız