Yazdığı şarkı sözleri sebebiyle son günlerde gericiler tarafından ağır eleştirilere maruz kalan sanatçı Sezen Aksu'ya bir destek de Orhan Pamuk'tan geldi. Pamuk, "Sezen Aksu hepimizin gururudur; sanatçısını ezen bir devlet ve millet olmayacağız “Sezen Aksu hepimizin iftihar ettiği büyük sanatçıdır. Onun yanındayım…" ifadelerini kullandı.

Orhan Pamuk'tan Sezen Aksu'ya destek

Nobel Edebiyat Ödülü’nü Türkiye’den kazanan (2006) tek isim olan Orhan Pamuk, 2017’de yayınlanan şarkısındaki sözler nedeniyle hedef alınan Sezen Aksu’ya destek açıklaması yaptı. “Sezen Aksu’nun yanında” olduğunu vurgulayan Pamuk, “Sanatçısını ezen bir devlet ve millet olmayacağız. Sezen Aksu hepimizin gururudur” dedi.

Besteleri ve şarkı sözleriyle müziğe damgasını vuran, Türkiye’nin dünyadan da duyulan seslerinden olan Sezen Aksu, 2017 yılında yayınlanan ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı parçasındaki Adem ile Havva’ya yapılan gönderme nedeniyle, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de aralarında bulunduğu kişi ve kesimlerin ağır tepkilerine hedef oldu.

Tepkilerin ardından 22 Ocak Cuma akşamı “Konu ben değilim, konu memleket” sözlerini de içeren bir açıklama yapan Sezen Aksu için, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk destek açıklaması yaptı. Orhan Pamuk, T24 ile paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Sezen Aksu hepimizin iftihar ettiği büyük bir sanatçıdır. Onun yanındayım. Bugün milyonlar Sezen Aksu’nun yanındadır. Sanatçısını ezen bir devlet ve millet olmayacağız. Sezen Aksu hepimizin gururudur.”