birgün

21° AÇIK

DÜNYA 01.08.2021 09:13

Orman yangını ekolojik felaket

Dünyanın dört bir yanında peş peşe orman yangınları yaşanırken milyonları bulan hektarlık alanlar adeta kül oldu. Birçok ülke orman yangınlarıyla mücadele ederken Amazon ve Sibirya ormanları da büyük tehdit altında.

Orman yangını ekolojik felaket

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Türkiye'de son dört gündür orman yangınlarının devam ettiği beş kent “Afet Bölgesi” ilan edilirken başta Güney Avrupa olmak üzere birçok bölgede aşırı sıcak havaların da etkisiyle şiddetli orman yangınları yaşanıyor. İtalya, İspanya ve Yunanistan'ın yanı sıra Lübnan'da ve Sibirya ormanlarında son günlerde yaşanan yangınlar sonucu milyonlarca hektarlık alanlar yanarken uzmanlar Amazon Ormanları’nın da tehlikede olduğuna işaret etti.

İtalya'nın Sardinya Adası’nda geçen hafta meydana gelen yangınlarda 20 bin hektarlık alanın yandığı ve yaklaşık bin 500 kişinin yerlerinden olduğu kaydedildi. Sivil Savunma Ajansı bölge temsilciliği, Sardinya'da sıcaklıkların 37 dereceyi aşıp 40 dereceye ulaşabileceğine dikkat çekti. Sardinya'da çıkan orman yangınları nedeniyle zarar gören bin yıllık zeytin ağacını kurtarmak için ise harekete geçildi. İtalya Tarım Bakanlığı'nın Anıtsal Ağaçlar Listesinde bulunan "Patrik" isimli ağacın kurtarılması için köklerinin etrafında gönüllülerden oluşan bir ekibin nöbet tuttuğu belirtildi. Cagliari Üniversitesi'nden botanikçi Gianluigi Bacchetta, "Bu ağacı yaşatmak, insanların umudunu canlı tutmak demektir" dedi.

HAVA SICAKLIĞI ETKEN

Orman yangınlarından etkilenen bir diğer ülke de İspanya oldu. Katalonya bölgesinde bu hafta günlerce süren yangında bin 700 hektarlık bir alan yandı. Albacete vilayetinde de hafta boyunca süren yangınlarda 2 bin 500 hektarlık alan küle döndü. İrili ufaklı yangınların devam ettiği ülkede aşırı sıcaklar dolayısıyla yangın riskine dair bazı belde ve bölgelerde yerel halk uyarıldı. Sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı Yunanistan'da da son iki gün içerisinde ülke genelinde 40'tan fazla orman yangını meydana geldi. Başkent Atina ve Patras kentlerinde, birçok ev orman yangınları nedeniyle zarar gördü. Güneydoğu Avrupa'da etkisini gösteren yüksek sıcaklıklar nedeniyle Sırbistan, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Kuzey Makedonya'da da uzmanlar vatandaşları uyarırken bazı bölgelerde yeni tedbirler yürürlüğe girdi.

Öte yandan, Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar kazasına bağlı ormanlık alanda çıkan ve bir kişinin ölümüne neden olan yangın da devam ediyor. Tarım Bakanı Abbas Mortada, çam ormanlarını tahrip eden yangınların "her yöne yayıldığını" ve Suriye sınırına ulaştığını söyledi. Mortada, yangın söndürme uçaklarının yetersiz olduğunu, Kıbrıs, Yunanistan ve Suriye'den yardım beklediklerini aktardı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol