birgün

3° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 04.11.2020 10:02

Ormana iki hançer daha

İstanbul Şile’de 12 yıldır doğayı katleden kalker ocağının yanına asfalt plent tesisi ve beton santralı kurulmak isteniyor. Ormanlık vasfı taşıyan bölgede endemik bitki türleri de yer alıyor.

Ormana iki hançer daha

Gökay BAŞCAN

İstanbul’un Şile ilçesi Üvezli köyünde kalker ocağı bulunan alana şimdi de asfalt plent tesisi ile beton santralı kurulmak isteniyor. Özyurt Agrea ve Maden İşletmeleri adlı şirket tarafından kurulmak istenen tesis ve santralın proje bedeli 4 milyon 750 bin TL olarak belirlendi.

Şile’de ormanlık alana kurulan ve binlerce ağacı katleden kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için 2008 yılında çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verildi.

70 hektar ruhsatlı ve 31 hektarlık alanda işlem izni olan şirket Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na asfalt plent tesisi ve beton santralı kurmak için başvuruda bulundu. Proje tanıtım dosyasınagöre yılda 1 milyon 680 bin ton kapasiteli 2 adet asfalt plent tesisi ve yine yılda 960 bin ton metreküp kapasiteli 2 adet beton santralı kurulması planlanıyor.

YERLEŞİM YERLERİNE YAKIN

Yaklaşık 12 yıldır madencilik faaliyeti yapılan bölgede yeni tesislerle birlikte yeni bir ekolojik tahribata yol açacak. Orman sınırları içerisinde yer alan bölgeye en yakın yerleşim yeri sadece 895 metre uzaklıkta.

ENDEMİK BİTKİLER BULUNUYOR

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, “Türkiye’nin Tehlike altındaki nadir ve endemik bitki türleri” adlı çalışma incelenmiş ve tesisin çevresinde deve dikeni, ayrık otu ve ballı baba isimli türlerin nadir türler sınıfında, sığır kuyruğu türünün ise nadir veya tehdit altında olmayan endemik türler arasında yer aldığı tespit edilmiştir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol