birgün

28° AÇIK

Ormanları arsa ofisine dönüştüren yönetmelik için iptal çağrısı: Ekosistem görmezden gelindi

Ormanlık alanları orman vasfından çıkaran kanun değişikliğine bir tepki de Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği’nden geldi. Ormanların arsa ofisine dönüştürüldüğünü belirten dernek açıklamasında yönetmeliğin iptal edilmesi için çağrı yaptı.

YEŞİL BİRGÜN 24.01.2021 10:54
Ormanları arsa ofisine dönüştüren yönetmelik için iptal çağrısı: Ekosistem görmezden gelindi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği 7 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanan “6831 Sayılı Orman Kanununun Ek 16’ncı Maddesi Kapsamında Orman Sınırları Dışına Çıkarma İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” hakkında açıklama yaptı. Yönetmelikte yer alan, “Bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen yer” tanımına tepki gösterilen açıklamada, bu değişikliğin Anayasa’ya da aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan yönetmelikte tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan arazi tanımının ise, toprak derinliğinin 20 santimetreden az olduğu alanlar olarak belirtilmesinin ormanın arsaya çevrilmesinin yolunu açmak olduğu belirtildi. Taşlık, kayalık bir yerde 20 santimetreye yakın toprak olan yerde orman yoksa insan eliyle ormansızlaştırıldığının göstergesi olduğu ifade edildi. Ayrıca bu bölgelerin yeniden ormanlaştırabileceğine dikkat çekildi.

Yönetmeliğin yürürlükten kaldırılması için çağrı yapan açıklamada, “ “Bu yönetmelikle ormanlar deyim yerindeyse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın arsa ofisine dönüşmekte” ifadelerine yer verildi.

“Ormanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni yapılaşma hedefi haline geldi” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Orman içi açıklıkların barındırdığı bitki, böcek, hayvanlar ile orman ekosisteminin ayrılamaz bir parçası olduğu göz ardı edilmiştir. Hayvanlar ve böceklerin beslenip çoğaldığı orman içi açıklıklar, orman ekosistemi için yaşamsal önemdedir. Üzerinde ağaç bulunmuyor ve ekonomik yönden orman kurulmasında yarar bulunmuyor diye orman içi açıklıkların “orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen yer” olarak nitelenmesi, bilim ve fen ile taban tabana zıttır.”

ORMAN CİNAYETİ

Son olarak yönetmeliğin yürürlükten kaldırılması gerektiği belirtilen açıklamada, bunun bir orman cinayeti olduğuna dikkat çekildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol