birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.10.2020 16:19

"Ormanlarımız gelecek nesillerin güvencesidir"

"Ormanlarımız gelecek nesillerin güvencesidir"

UĞUR KURNAZ

Denizli’nin Çardak ilçesindeki 200 hektarlık alanı etkileyen orman yangınını incelemede bulunan Büyük Menderes İnisiyatifi Hayriye Köyü halkıyla bir araya geldi.

Köy Muhtarı Recep Keskin, büyük bir yangın yaşandığını ve yangında traktörlerinin de yandığını söyledi. Keskin, “1957’de aynı yerde yine çıkmıştı yangın. O dönem dikilen, babalarımızın annelerimizin diktiği ağaçlar yandı tekrar. 60-65 yıllık ağaçlar yandı. Bu genç bir insanın ölmesine benziyor. Bir an önce tekrar dikimin gerçekleşmesini istiyoruz” dedi.

Yüksek orman mühendisi Hüseyin Kabaş da, “Doğanın katliamı bize virüs olarak, hastalık olarak geri dönüyor. Bizler bitkilerden de hayvanlardan da sorumluyuz. Ortada bir cenaze var. Bu cenazeyi kaldırıp yeni fidanlar yetiştirmek lazım. Ormanlar insan eliyle yanıyor” diye konuştu.

Büyük Menderes İnisiyatif sözcüsü Mustafa Çallıca ise, İnisiyatif adına yaptığı konuşmada, “3-4 Eylül tarihlerinde Hayriye mahallemizde yaşadığımız orman yangınında 2.000 dönüm alanda sadece 200.000 den fazla ağacımızı kaybetmedik. Aslında bu alandaki canlılarımızı ve yaşam alanlarımızı kaybettik” dedi. Çallıca, şunları söyledi:

“Son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak kuraklık ve sıcaklıklar artmaya başladı. Bu sürece bağlı olarak orman yangınlarının sayısı, süresi ve yanan alanların büyüklüğü artmaktadır. Ekosistemin olmazsa olmazlarından olan ormanlarımız yok oldukça ekosistem de hızla bozulmaya devam etmektedir. Orman varlığımızın %60’a yakını yangına açık bölgelerde ve risk altındadır. Ayrıca ekonomik sorunları aşmak adına ormanlarımızın; ormancılık dışı amaçlarla, madenler enerji gibi kullanılması tehlikeyi daha da artırmaktadır. Bu bakış açısından acilen vazgeçilmelidir. Ormanlarımız ülkemizin ve gelecek nesillerin güvencesidir. Korumak da hepimizin görevidir. Bizler BMİ olarak bütün canlıların sağlıklı yaşaması ve sağlıklı yaşam alanlarının yok olmaması için sizlerin yanındayız. Doğamıza zarar veren bütün yapıların karşısındayız ve takipçisiyiz. Kamuda çalışan yetkili ve sorumlu olanları yasal görevlerini yapmalarını talep ediyoruz. Herkesi doğayla uyumlu ve birlikte yaşama davet ediyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız