birgün

0° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 16.02.2021 16:51

Orta hasarlı ev sahipleri ortada kaldı

İzmir’de meydana gelen depremin ardından yaklaşık 5 bin civarı orta hasarlı binalara yeterli destek verilmedi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, yaşam hakkının her şeyden önemli olduğunu söyledi.

Berkay SAĞOL

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, yaklaşık 6 bin orta hasarlı dairenin sahipleri gerekli desteği alamadı. Orta hasarlı binalarda olan ev sahipleri 5 bin TL yardım alırken, kiracılar ise 2 bin 500 TL yardım alabildi. Orta hasarlı binalar ise güçlendirme çalışmaları için hem 7269 sayılı afet kanunundan, hem de 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunundan yararlanabileceği öğrenildi.

Depremden sonra orta hasarlı binaların en kısa sürede güçlendirilmesi gerektiğini belirten Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, “Orta hasarlı bina sahiplerine 7269 Sayılı Yasa kapsamında güçlendirme kredisi verilecektir. Bu güçlendirme kredisi yapıların sağlıklı hale getirilebilmesi için bir fırsat olarak ele alınmalıdır. Ancak çeşitli aksamalar ve bürokratik engeller ve itirazlar sebebi ile orta hasarlı binalarla ilgili karar alınması bugünden itibaren yaklaşık bir buçuk yılı alacaktır. Bu bir buçuk yılda deprem olmayacağının garantisi var mıdır? Elbette yoktur ancak ilgili süreç ağır hasarlı binalar için işletilmektedir. Orta hasarlılar için ise en erken süreler belirtilen sürelerdir” dedi.

orta-hasarli-ev-sahipleri-ortada-kaldi-842306-1.
Fotoğraf: Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman

Orta hasarlı binalara performans analizi yapılması gerektiğini vurgulayan Kahraman, “Orta hasarlı binaların el değiştirmeleri ve kiralanmaları söz konusudur. Önerimiz orta hasarlı binalar için de tapularda açıklama bulunmasıdır. Binanın güçlendirilmesi durumunda ilgili bilgilendirme kaldırılabilir. Ancak satışların bilinçli yapılabilmesi için bu çok gerekli bir önlemdir. Ayrıca kira sözleşmelerinde yapının orta hasarlı olduğunun belirtilmemesi durumunda mal sahibine ceza uygulanması gereklidir. Bu bilgilendirme ile ilgili olarak da acilen harekete geçilmelidir. Devletimiz vatandaşını oluşabilecek risklerden korumalı ve gerekli önlemleri almalıdır. Yaşam hakkı her şeyden önemlidir” diye konuştu.

ÖDEME MİKTARLARI DÜŞÜK

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş, yaklaşık 700 civarında olan orta hasarlı binaların çoğunun Bayraklı ve Karşıyaka’da olduğunu belirterek, bu binadaki ev sahiplerinin de mağdur durumda olduğunu ifade etti. Ulutaş, “Orta hasarlı binaların birçoğu güçlendirme yapılması gerektiği için tahliye edildi. Bu binalarda güçlendirme yapılmadan oturulmaması gerekiyor. Ancak orta hasarlı ev sahibi olan yurttaşlara yalnızca 80 bin TL kredi desteği veriliyor. DASK’ın da bu binalara ödeme yaptığı miktar çok düşük. Neredeyse onarım bedeli kadar bir ödeme yapılıyor. Bu yeterli olur mu bir soru işareti. Birikimi olmayan yurttaşların işi çok zor” ifadelerini kullandı.

orta-hasarli-ev-sahipleri-ortada-kaldi-842307-1.
Fotoğraf: İMO İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş